Sanocka Młodzieżowa Orkiestra Dęta AVANTI

Sanocka Młodzieżowa Orkiestra Dęta AVANTI jest tegorocznym laureatem Nagrody Rady Miasta w dziedzinie kultura, w kategorii upowszechnianie kultury i sztuki. Przypominamy tekst sprzed roku na temat orkiestry, jej muzyków oraz dyrygenta i założyciela zespołu Grzegorza Maliwieckiego.

Sanocka Orkiestra Dęta

Istnieje od dwóch lat, choć datą inaugurującą jej początek jest rok 2003. Sanocka Młodzieżowa Orkiestra Dęta AVANTI  pod taką nazwą funkcjonuje od marca 2014 roku.

Grzegorz Maliwiecki

Pomysłodawcą, założycielem i dyrygentem zespołu jest Grzegorz Maliwiecki. Trzynaście lat temu powołał do życia Młodzieżową Orkiestrę Dętą w Jaćmierzu.
– Od dziecka marzyłem o tym, aby założyć i poprowadzić orkiestrę dętą; marzenie w końcu się ziściło – wspomina pomysłodawca.
Zespół z Jaćmierza działał przez dekadę, zdążyli jeszcze świętować jubileusz dziesięciolecia istnienia. Potem pojawiły się problemy finansowe, Grzegorz Maliwiecki przeniósł orkiestrę do Sanoka, wraz z nim przeszedł zespół. Niespodziewanie znalazł się człowiek, który postanowił wesprzeć muzyków finansowo. W ten sposób narodziła się Sanocka Młodzieżowa Orkiestra Dęta AVANTI.
– Bezinteresowna pomoc Bolesława Wolanina była dla nas miłym zaskoczeniem, poza tym stanowi ewenement na skalę krajową. Pan Bolesław dowozi i odwozi młodzież na próby, sponsoruje wyjazdy na festiwale, kupuje instrumenty muzyczne. Mamy także wsparcie ze strony Urzędu Miasta, burmistrza Tadeusza Pióro, sponsorów, Galerii Sanok – mówi Grzegorz Maliwiecki.

Mażoretki

Obecnie orkiestra liczy siedemdziesiąt osób wraz z zespołem mażoretek, założonym w 2006 roku przez Agnieszkę Maliwiecką, żonę dyrygenta. To ogromne przedsięwzięcie kierować tak dużą grupą, wielkim wyzwaniem jest także ubranie dziewcząt i chłopców. Koszt na przykład jednej pary butów mażoretki to wydatek rzędu 380 zł. Z pomocą przychodzi oczywiście sponsor generalny, czyli „Avanti” Przedsiębiorstwo Turystyczno- Handlowe, duża również zasługa krawcowej Beaty Wyrwy, szyjącej stroje dla całej orkiestry. Przy współdziałaniu wielu osób z powodzeniem może istnieć i działać młodzieżowa orkiestra dęta.

Sukcesy

A sukcesów, koncertów i nowych doświadczeń jest sporo. Na przykład na Ogólnopolskim Przeglądzie Paradnych Orkiestr Dętych w Rowach, odbywającym się w dniach 6–7 sierpnia 2016 roku, grupa AVANTI wygrała musztrę paradną i zajęła drugie miejsce za konkurs sceniczny. Z kolei w dniach 17–19 czerwca 2016 roku w Rybniku podczas XXV Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych „Złota Lira”, obok orkiestr m.in. z Bułgarii, Grecji, Słowacji, Włoch, zdobyli „Złote Pasmo” festiwalu. Koncertują niemal bez przerwy, nad morze wyjechali w 2016 r. na zaproszenie proboszcza Wojciecha Pettke z Kobylnicy koło Słupska. 24 sierpnia byli Truskawcu na Ukrainie z koncertem, a we wrześniu (8–11 2016 r.) brali udział w Międzynarodowym Konkursie Orkiestr w Bösel w Niemczech i w dużej imprezie w Bułgarii.
– Na festiwalu w Świeciu graliśmy marsza – wspomina dyrygent. Podszedł do nas mężczyzna, chwaląc nas za świetne wykonanie. Potem okazało się, że był to profesor bułgarskiej akademii muzycznej, kompozytor zagranego przez nas utworu. Tak oto nawiązaliśmy kontakt z tamtejszym środowiskiem muzycznym i dzięki temu również weźmiemy udział w bułgarskim festiwalu.
Rzecz jasna, sanocka orkiestra grywa na większych lub mniejszych imprezach w Sanoku i sąsiednich miejscowościach, na przykład na „Rykowisku” w Zagórzu. Próby mają co sobotę w Spółdzielni Mieszkaniowej przy ulicy Robotniczej. W orkiestrze gra młodzież szkolna z Sanoka i okolic.
– Wkrótce część z nich rozjedzie się na studia. Ale nie mamy obaw o następców, sporą grupę tworzą wychowankowie Młodzieżowego Domu Kultury, ponadto po koncercie przychodzą rodzice z dziećmi, które albo już grają na jakimś instrumencie, albo deklarują taką chęć. Przeważnie trafia do nas młodzież ukierunkowana, która wie, czym chce się w przyszłości zajmować. Współpracujemy również ze szkołą muzyczną w Sanoku – mówi Grzegorz Maliwiecki.

W tym wszystkim najważniejsze jest, że młodzież garnie się do takich przedsięwzięć. Wbrew może panującym wśród rówieśników modom udzielają się, często poświęcając swój wolny czas. Dzięki orkiestrze Avanti wszelkiego rodzaju wydarzenia, rocznice, uroczystości nabierają koloru i oryginalnej oprawy.

„Tygodnik Sanocki” 2016, nr 34 (26 sierpnia) fragmenty.
Tomek Majdosz