Koncerty, festiwale na które warto się wybrać – FOLKOWISKO – CUDA, WIANKI
Jak już wcześniej wypominałam, jednym z największych wydarzeń festiwalowych w Polsce, jest Folkowisko. Mała wioska na Podkarpaciu na cztery dni zmienia się w miejsce, do którego zjeżdżają się ludzie z całego świata. Folkowisko zostało docenione jako jeden z najlepszych festiwali w Europie! Z Sanoka do Gorajca jest niedaleko i jest jeszcze czas, by zastanowić się, czy na kilka wakacyjnych dni warto tam się wybrać.
Folkowisko po raz drugi wybrane do grona najlepszych wydarzeń w Europie!
– To festiwal z bogatym międzynarodowym programem, transgraniczny i wielokulturowy, jest również interaktywny, angażuje lokalnych widzów i mieszkańców. Festiwal buduje wspaniałe relacje z artystami jak również między artystami i publicznością, dzięki dbałości o dobrą kameralną atmosferę. – pisze o Folkowisku prezydent Europejskiej Federacji Festiwali Darko Brlek.
Międzynarodowi eksperci spośród tysięcy odbywających się co roku festiwali wybrali 250 imprez, które w sposób wyjątkowy prezentują kulturę i sztukę. EFFE Jury – obradowało 5 kwietnia w Brukseli pod przewodnictwem Sir Johnathana Millsa byłego dyrektora Edinburg Internatonal Festival. W skład jury weszło 9 wybitnych postaci życia artystycznego i festiwalowego z całego świata.
Oficjalne wręczenie certyfikatów EFFE i ogłoszenie pełnej listy wyróżnionych imprez nastąpiło 4 maja na szczycie Europejskiej Federacji Festiwali, w Wiesbaden.
Co jest niezwykłego w Folkowisku?
Jest to chyba jedyna taka impreza w Polsce dedykowana całym rodzinom. Dzieci mają warsztaty, zajęcia i zorganizowaną zabawę w Dzieciowiosce. Od godziny 10.00 do 16.00 rodzice mogą oddać swoje pociechy w kompetentne ręce wychowawczyń, a sami wybrać się na wycieczki rowerowe, spływ kajakowy lub korzystać z bardzo bogatego programu, który zamieszczam poniżej.
Wieczory to oczywiście muzyka, która nie milknie do białego rana. Tradycją na Folkowisku jest wspólne śpiewanie przy ognisku, póki starczy sił.
Siódma edycja Folkowiska odbywać się będzie 13-16 lipca pod hasłem :
Cuda Wianki
Tym razem na Folkowisku czekają na nas rzeczy niezwykłe, nadzwyczajne, zarazem nierealne lub w innych miejscach nieosiągalne. W lipcowe dni i noce zgłębimy sferę wiejskiego, ludowego sakrum, na poważnie i z ironią opowiemy o cudach. Sprawdzimy jak wierzenia rożnych nacji przeplatały się z życiem codziennym, pokażemy wam gorajeckie miejsca cudami słynące, przy ogniskach zaśpiewamy pieśni naszych przodków, o świcie na łąkach pleść będziemy kwieciste wianki. A to wszystko będzie doprawione tradycyjna dawką folkowiskowej energii!
Muzyka, muzycy, artyści:
Wystąpią:
Karolina Cicha
Lirwak // Лірвак – premierowy koncert zespołu
Panivalkova
Lemko Bluegrass Band
Vuraj
Agnieszka Banaś – Muzycznie
DJ Krzaku (Selecta Arrbusto)
Tadirindum
Teofil
Wojciech Fil- Sviatyj
Janki
Zespół Pieśni i Tańca Roztocze (Tomaszów Lub.)
Li Gai Farandoulaire (Marsylia)
Polonez (Sztokholm)
Kukułeczka (Maylands, Perth)
Czerwona Ruta (Sosniwka)
Wyszywanka (Sosniwka)
Opowieści, gadki, prezentacje i spotkania autorskie:
Pokaz kolekcji autorskiej Miracle Bird / Czarodziejski ptak / Чудо-ПтахMariia Antoniak Julia Rybka
Spotkanie z autorką książki Po trochu – Weronika Gogola
Opowieści huculskie Michał Tragarz Opowieści w drodze
Tomasz Róg – O cudownym objawieniu i kapliczce „na wodzie” w Gorajcu
Marek Tuszewicki, Żydowska medycyna ludowa
Renata Karwacka, Cudne manowce opowieść o rocznej podróży w głąb Azji i Australii
Michał Maj Życie Jest Piękne – o wyprawie do Meksyku
Sylwia Zawiślak – Polskie demony ludowe
Anna Wencel – Symbolika żydowska, tradycyjne motywy
Horst Hinterwald – Spojrzenie na Folkowisko z Niemiec
Prezentacja książki Adama Bobrowicza, Tam jeszcze słychać szept modlitw i bicie cerkiewnych dzwonów
Teatr:
RAIDHO TEAM – ER – człowiek, który stworzył się sam na 13 stron
Teatr Cieni w wykonaniu uczestników Festiwalu po warsztatach z Daria Alyoshkina
Filmy:
Anna Chabros-Piłat Bajki łemkowskie
Kapel Mistrze
Na psa urok
Oprócz tego masa warsztatów, spotkań z ciekawymi ludźmi, Jarmark Cudów z kilkunastoma rękodzielnikami, rajdy i wycieczki i inne niesłychane atrakcje.
Jedną z tradycji Folkowiska jest nagrywanie teledysku podczas Festiwalu. Takie teledyski nagrali Joryj Kłoc: Baba i Siadaj kochanie, oraz Tandirindum: Rywalka. W Chutorze Gorajec powstał też teledysk zespołu Żmije: Lipka, pieść życia, pieśń śmierci i Lip dup Mój miły rolniku Jaki teledysk powstanie w tym roku? Na razie jest to owiane tajemnicą.
W tym roku organizatorzy wprowadzili limit i na Folkowisko obowiązują karnety, które jeszcze są dostępne – LINK
Festiwal szczerze polecam, nigdzie nie spotkałam się taką pozytywną energią, wielonarodowościową integracją i tak bogatym programem poszerzającym wiedze o tradycji i kulturze. Folkowisko to również miejsce spotkań, nie tylko rożnych narodowości, ale kilku pokoleń. Od malutkich dzieci po sędziwe staruszki, każdy tam znajdzie swoje miejsce i będzie się świetnie czuć. Miłośnicy folkowych klimatów powinni choć raz na Folkowisko wyruszyć 🙂
Do dyspozycji są dwa pola namiotowe, można zamieszkać również w pokojach, które udostępniają okoliczni mieszkańcy. Niemniej warto się zastanowić nad namiotem. Ogniska, rozgwieżdżone roztoczańskie niebo, muzyka i zapach pieczonych ziemniaków – bezcenne 🙂
Jeśli chodzi o zaplecze gastronomiczne to również jest zorganizowane dobrze. Śniadania, obiady i kolacje serwują panie z Koła Gospodyń, przygotowane z lokalnych produktów, w bardzo przyjaznych cenach. Dodatkowo działa stoisko wegańskie, cały dzień palą się ogniska przy których można grillować.
Zobaczcie jak było w tamtym roku na Folkowisku.
Edyta Wilk
Ostatnie komentarze