Koncerty, festiwale na które warto się wybrać – FOLKOWISKO – CUDA, WIANKI

Jak już wcześniej wypominałam, jednym z największych wydarzeń festiwalowych w Polsce, jest Folkowisko. Mała wioska na Podkarpaciu na cztery dni zmienia się w miejsce, do którego zjeżdżają się ludzie z całego świata. Folkowisko zostało docenione jako jeden z najlepszych festiwali w Europie! Z Sanoka do Gorajca jest niedaleko i jest jeszcze czas, by zastanowić się, czy na kilka wakacyjnych dni warto tam się wybrać.

Folkowisko po raz drugi wybrane do grona najlepszych wydarzeń w Europie!

– To festiwal z bogatym międzynarodowym programem, transgraniczny i wielokulturowy, jest również interaktywny, angażuje lokalnych widzów i mieszkańców. Festiwal buduje wspaniałe relacje z artystami jak również między artystami i publicznością, dzięki dbałości o dobrą kameralną atmosferę. – pisze o Folkowisku prezydent Europejskiej Federacji Festiwali Darko Brlek.
Międzynarodowi eksperci spośród tysięcy odbywających się co roku festiwali wybrali 250 imprez, które w sposób wyjątkowy prezentują kulturę i sztukę. EFFE Jury – obradowało 5 kwietnia w Brukseli pod przewodnictwem Sir Johnathana Millsa byłego dyrektora Edinburg Internatonal Festival. W skład jury weszło 9 wybitnych postaci życia artystycznego i festiwalowego z całego świata.
Oficjalne wręczenie certyfikatów EFFE i ogłoszenie pełnej listy wyróżnionych imprez nastąpiło 4 maja na szczycie Europejskiej Federacji Festiwali, w Wiesbaden.

Angela Gaber Folkowisko 2016 foto Edyta Wilk

Co jest niezwykłego w Folkowisku?

Jest to chyba jedyna taka impreza w Polsce dedykowana całym rodzinom. Dzieci mają warsztaty, zajęcia i zorganizowaną zabawę w Dzieciowiosce. Od godziny 10.00 do 16.00 rodzice mogą oddać swoje pociechy w kompetentne ręce wychowawczyń, a sami wybrać się na wycieczki rowerowe, spływ kajakowy lub korzystać z bardzo bogatego programu, który zamieszczam poniżej.
Wieczory to oczywiście muzyka, która nie milknie do białego rana. Tradycją na Folkowisku jest wspólne śpiewanie przy ognisku, póki starczy sił.

Dzieci na Folkowisku – bitwa na wodne balony 🙂 foto Edyta Wilk

Siódma edycja Folkowiska odbywać się będzie 13-16 lipca pod hasłem :

Cuda Wianki

Tym razem na Folkowisku czekają na nas rzeczy niezwykłe, nadzwyczajne, zarazem nierealne lub w innych miejscach nieosiągalne. W lipcowe dni i noce zgłębimy sferę wiejskiego, ludowego sakrum, na poważnie i z ironią opowiemy o cudach. Sprawdzimy jak wierzenia rożnych nacji przeplatały się z życiem codziennym, pokażemy wam gorajeckie miejsca cudami słynące, przy ogniskach zaśpiewamy pieśni naszych przodków, o świcie na łąkach pleść będziemy kwieciste wianki. A to wszystko będzie doprawione tradycyjna dawką folkowiskowej energii!

Muzyka, muzycy, artyści:

Wystąpią:
Karolina Cicha
Lirwak // Лірвак – premierowy koncert zespołu
Panivalkova
Lemko Bluegrass Band
Vuraj
Agnieszka Banaś – Muzycznie
DJ Krzaku (Selecta Arrbusto)
Tadirindum
Teofil
Wojciech Fil- Sviatyj
Janki
Zespół Pieśni i Tańca Roztocze (Tomaszów Lub.)
Li Gai Farandoulaire (Marsylia)
Polonez (Sztokholm)
Kukułeczka (Maylands, Perth)
Czerwona Ruta (Sosniwka)
Wyszywanka (Sosniwka)

Opowieści, gadki, prezentacje i spotkania autorskie:

Pokaz kolekcji autorskiej Miracle Bird / Czarodziejski ptak / Чудо-ПтахMariia Antoniak Julia Rybka
Spotkanie z autorką książki Po trochu – Weronika Gogola
Opowieści huculskie Michał Tragarz Opowieści w drodze
Tomasz Róg – O cudownym objawieniu i kapliczce „na wodzie” w Gorajcu
Marek Tuszewicki, Żydowska medycyna ludowa
Renata Karwacka, Cudne manowce opowieść o rocznej podróży w głąb Azji i Australii
Michał Maj Życie Jest Piękne – o wyprawie do Meksyku
Sylwia Zawiślak – Polskie demony ludowe
Anna Wencel – Symbolika żydowska, tradycyjne motywy
Horst Hinterwald – Spojrzenie na Folkowisko z Niemiec
Prezentacja książki Adama Bobrowicza, Tam jeszcze słychać szept modlitw i bicie cerkiewnych dzwonów

Teatr:

RAIDHO TEAM – ER – człowiek, który stworzył się sam na 13 stron
Teatr Cieni w wykonaniu uczestników Festiwalu po warsztatach z Daria Alyoshkina

Filmy:

Anna Chabros-Piłat Bajki łemkowskie
Kapel Mistrze
Na psa urok

Oprócz tego masa warsztatów, spotkań z ciekawymi ludźmi, Jarmark Cudów z kilkunastoma rękodzielnikami, rajdy i wycieczki i inne niesłychane atrakcje.

Jedną z tradycji Folkowiska jest nagrywanie teledysku podczas Festiwalu. Takie teledyski nagrali Joryj Kłoc: Baba i Siadaj kochanie, oraz Tandirindum: Rywalka. W Chutorze Gorajec powstał też teledysk zespołu Żmije: Lipka, pieść życia, pieśń śmierci i  Lip dup Mój miły rolniku Jaki teledysk powstanie w tym roku? Na razie jest to owiane tajemnicą.

Ivan Zhoglo i Jarko Sebalo Joryj Kłoc – foto Edyta Wilk

W tym roku organizatorzy wprowadzili limit i na Folkowisko obowiązują karnety, które jeszcze są dostępne  – LINK 

Festiwal szczerze polecam, nigdzie nie spotkałam się taką pozytywną energią, wielonarodowościową integracją i tak bogatym programem poszerzającym wiedze o tradycji i kulturze. Folkowisko to również miejsce spotkań, nie tylko rożnych narodowości, ale kilku pokoleń. Od malutkich dzieci po sędziwe staruszki, każdy tam znajdzie swoje miejsce i będzie się świetnie czuć. Miłośnicy folkowych klimatów powinni choć raz na Folkowisko wyruszyć 🙂

Do dyspozycji są dwa pola namiotowe, można zamieszkać również w pokojach, które udostępniają okoliczni mieszkańcy. Niemniej warto się zastanowić nad namiotem. Ogniska, rozgwieżdżone roztoczańskie niebo, muzyka i zapach pieczonych ziemniaków – bezcenne 🙂

Jeśli chodzi o zaplecze gastronomiczne to również jest zorganizowane dobrze. Śniadania, obiady i kolacje serwują panie z Koła Gospodyń, przygotowane z lokalnych produktów, w bardzo przyjaznych cenach. Dodatkowo działa stoisko wegańskie, cały dzień palą się ogniska przy których można grillować.

Zobaczcie jak było w tamtym roku na Folkowisku.

Edyta Wilk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj