Przed nami wielkie święto Polonii

37 polonijnych zespołów folklorystycznych z 14 krajów świata przyjedzie na Podkarpacie, by zaprezentować swoje umiejętności taneczne i wokalne przed polską publicznością. Wszystko w ramach XVII Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. Dziś, w urzędzie marszałkowskim odbyło się spotkanie członków komitetu honorowego festiwalu, na którym podsumowano dotychczasowe prace nad jego organizacją.
Marszałek Władysław Ortyl przy okazji spotkania mówił o szczególnych związkach łączących Podkarpacie z Polonią:
– Podkarpacie ma swoje obowiązki w zakresie kontaktów z Polonią rozsianą po świecie. To wynika z historii naszych ziem, skąd przez lata wyjeżdżało bardzo wielu ludzi w poszukiwaniu chleba i lepszego życia. Naszą dbałość o sprawy Polonii traktujemy jako nasz obowiązek, ale jednocześnie przyjemność i zaszczyt. To u nas co trzy lata odbywają się światowe festiwale folklorystycznych zespołów polonijnych, ale nie tylko odbywają się także festiwale polonijne dla młodzieży, w ubiegłym roku gościliśmy Polonię ze Stanów Zjednoczonych na Forum Polonii Amerykańskiej. Na Podkarpaciu organizowane jest studium choreograficzne, które kształci choreografów, dzięki czemu mogą oni dbać o dziedzictwo kultury ludowej, później prezentowanej na festiwalu. W ten sposób dbamy o naszą tradycję, pielęgnujemy ją. Tych działań na rzecz Polaków mieszkających za granica i Polonii podejmujemy bardzo wiele i jesteśmy z tego dumni – powiedział marszałek.
– Dziś spotkali się członkowie komitetu honorowego festiwalu. To spotkanie pokazuje, że chcemy przygotować tę imprezę na najwyższym poziomie, tak aby Podkarpacie z dumą mogło przyjąć gości z wielu zakątków świata. Bo festiwal to nie tylko Rzeszów, ale także inne zakątki regionu. Dobra organizacja to ogromna praca wielu ludzi i instytucji, poczynając od Wspólnoty Polskiej, poprzez wsparcie Senatu RP, wiele samorządów. Nasza radość, że Polonia do nas przyjeżdża jest bardzo duża, wszyscy czekamy na to spotkanie – dodał Władysław Ortyl.
Janina Sagatowska, Senator RP i przewodnicząca Komisji Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, zwróciła z kolei uwagę na rolę Senatu RP w kwestii wsparcia Polonii:
– Senat jest tradycyjnym opiekunem Polonii i Polaków na świecie ma za zadanie pielęgnowanie i krzewienie kultury, tradycji i języka polskiego. W obecnym czasie na pierwszy plan wysuwają się działania związane z pielęgnowaniem przywiązania do języka polskiego. To wynika z oczekiwań Polonii i my wychodzimy im naprzeciw. Opiekuję się Polonią od 14 lat, zawsze polskie rodziny dbały, aby dzieci nie zapomniały polskiej mowy teraz widzimy prawdziwą eksplozję tych potrzeb. Wiemy doskonale, że trwanie polskości w narodzie jest możliwe dzięki pielęgnowaniu korzeni. A nasze korzenie to taniec, mazurki komponowane przez najwybitniejszych naszych kompozytorów, łącznie z Fryderykiem Chopinem, to także folklor. Teraz nawet prezydent Trump przypomniał, że najważniejsze jest dbanie o korzenie. Bo bez korzeni nie ma owoców. I dlatego Senat RP wspiera te działania. Festiwal zespołów polonijnych w Rzeszowie, czy w Iwoniczu to właśnie sięganie do korzeni, pokazywanie sobie i światu że to jest piękne, że to nas buduje. Już Cyprian Kamil Norwid o tym pisał, że piękno jest po to, aby zachwycało do pracy. – mówiła Janina Sagatowska.
Tadeusz Adam Pilat, Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych, zauważył natomiast, że takie festiwale mają ogromne znaczenie dla Polaków mieszkających za granicą:
– Muszę powiedzieć, że ten festiwal jest jednym z najważniejszych. W Polsce jest nieco trudno zrozumieć sprawy folkloru, ale sytuacja diametralnie się zmienia, kiedy człowiek wyjeżdża z Polski. Folklor, ten najbardziej polski element kultury staje się dla nas najważniejszy i w edukacji i w dbałości o zachowanie tożsamości młodego pokolenia. Dlatego kochamy ten folklor, a festiwal jest dla nas nie tylko największą i najważniejszą imprezą. Cieszymy się, że istnieje od prawie pół wieku i mamy nadzieję, że dalej będzie trwał i się rozwijał – powiedział.
Przez kilka dni przedstawiciele Polonii wezmą udział w widowiskowych występach i koncertach. Festiwal rozpocznie się barwnym korowodem, który przejdzie ulicami Rzeszowa i zakończy się na rynku, gdzie nastąpi uroczyste otwarcie. Tam Polonusi dadzą koncert powitalny przed podkarpacką publicznością. Przez kilka dni zagraniczni goście będą brali udział w licznych próbach, które mają ich przygotować do Koncertu: „Folklor Narodów Świata” i Koncertu Galowego „Karczma na Podzamczu”. W międzyczasie będą miały miejsce występy w innych podkarpackich miastach: między innymi w: Krośnie, Stalowej Woli, Tryńczy, Żołyni, Nowej Dębie, Rymanowie Zdroju, Dębicy, Czudcu, Strzyżowie, Błażowej, Wielopolu Skrzyńskim, Leżajsku, Sędziszowie Małopolskim, czy Raniżowie.
Goście z zagranicy w trakcie swojego pobytu będą mieli możliwość odwiedzenia ciekawych miejsc w naszym regionie i zobaczenia wielu zabytków kultury, m.in.: Muzeum-Zamek w Łańcucie, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Arboretum i Zakład Fizjografii w Bolestraszycach, a także Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów podczas II wojny światowej w Markowej.
Festiwalowi będzie towarzyszył Jarmark Podkarpacki na rzeszowskim rynku, na którym będą się wystawiać rękodzielnicy z całego regionu.
Do Rzeszowa przyjedzie 37 zespołów, reprezentujących 14 krajów z Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Australii, Azji i Europy. W sumie przyjedzie ponad 1100 osób. Po raz pierwszy przyjadą zespoły: Kukułeczka z Dianella (Australia), Polsko-Kanadyjski Uniwersytet Folkloru z Toronto, Perla z Niemenczyna (Litwa), Lasowiacy z Winterthur (Szwajcaria), Ojczyzna z Baltimore (USA) i Rodacy z Hamtramck (USA).
Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych odbywa się na Podkarpaciu co trzy lata. Biorą w nim udział setki naszych rodaków z wielu stron świata. Festiwal jest szczególnym pomostem łączącym mieszkańców Podkarpacia z Polakami na stałe mieszkającymi w innych państwach, którzy z radością przyjeżdżają do naszego regionu, aby poznać kulturę i historię swoich przodków.
Podkarpacie łączą szczególne więzi z Polonią. Z obszaru Południowo-Wschodniej Polski, przez lata emigrowało wielu Polaków poza granice kraju, w poszukiwaniu lepszego życia. Stany Zjednoczone były najpopularniejszym kierunkiem dla polskich emigrantów.
Zarząd Województwa Podkarpackiego dostrzegając potrzebę budowania więzi z Polonią podejmuje szereg inicjatyw mających budować mosty porozumień między podkarpacką społecznością a Polakami mieszkającymi poza Ojczyzną. Warto zwrócić uwagę chociażby na dwie takie inicjatywy z 2016 roku, jak: Kongres Polonii Amerykańskiej, czy XII Światowe Igrzyska Polonijne w Bieszczadach.
Ideą Kongresu było stworzenie płaszczyzny spotkania i umożliwienie debaty między Polonią i instytucjami polonijnymi a przedstawicielami parlamentu, samorządu gospodarki i biznesu w Polsce. W ramach Kongresu miało miejsce I Forum Polonii Amerykańskiej, które było wydarzeniem niemającym precedensu w historii, bo odbyło się po raz pierwszy poza granicami USA. W tym czasie Sejmik Województwa Podkarpackiego przyjął stanowisko z okazji obrad Delegatów Kongresu Polonii Amerykańskiej na Podkarpaciu, wyrażające głęboki szacunek dla środowisk polonijnych, które kultywują łączność Polonii z Macierzą.
Igrzyska Polonijne w Bieszczadach cieszyły się dużym zainteresowaniem, wzięło w nich udział aż 500 zawodników z 18 krajów świata, którzy rywalizowali ze sobą przez pięć dni w ośmiu dyscyplinach sportowych.
O tym, że Podkarpackie można nazwać kolebką współpracy z Polonią świadczy fakt, że w Rzeszowie od wielu lat funkcjonuje czteroletnie Polonijne Studium Choreograficzne, gdzie absolwenci uczą się polskiej kultury ludowej pracując z zespołami polonijnymi, a także organizując festiwale polonijne m.in. w: Kanadzie, USA, Australii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Szwecji i Rosji. Studium to jedyna na świecie forma kształcenia choreografów polonijnych. Od 2014 roku nad procesem dydaktycznym czuwa Uniwersytet Rzeszowski.
Organizatorami Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych są: rzeszowski oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Województwo Podkarpackie i Miasto Rzeszów. W skład Komitetu Honorowego XVII edycji festiwalu weszli:
1. Prof. Piotr Gliński, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
2. Stanisław Karczewski, Marszałek Senatu RP
3. Prof. Aleksander Bobko, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego
4. Henryk Kowalczyk, Minister – członek Rady Ministrów, Przewodniczący Rady Krajowej Stowarzyszenia „Wspólnota Polska
5. Janina Sagatowska, Senator RP, Przewodnicząca Senackiej Komisji Spraw Emigracji
i Łączności z Polakami za Granicą
6. Anna Schmidt –Rodziewicz, Poseł RP, Przewodnicząca Sejmowej Komisji Łączności
z Polakami za Granicą
7. Ks. Bp Jan Wątroba, Biskup Diecezji Rzeszowskiej
8. Ks. Bp Wiesław Lechowicz, Biskup Pomocniczy Diecezji Tarnowskiej, Delegat KEP
ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej
9. Ewa Leniart, Wojewoda Podkarpacki
10. Władysław Ortyl,Marszałek Województwa Podkarpackiego
11. Tadeusz Ferenc, Prezydent Miasta Rzeszowa
12. Dariusz Piotr Bonisławski, Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”
13. Prof.Tadeusz Markowski,Prezes Rzeszowskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”
14. Tadeusz Adam Pilat,Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych
15. Anna Sokołowska, Ambasador Światowych Festiwali Polonijnych
16. Nadinsp.Krzysztof Pobuta, Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie
17. Prof.Sylwester Czopek, Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego

Tekst/foto:
Daniel Kozik
Biuro Prasowe UMWP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj