Ruch w stronę obwodnicy

W Sanoku powstanie nowy odcinek drogi wojewódzkiej 886 łączący powstającą obwodnicę miasta z drogą krajową nr 28. Umowę na realizację tego przedsięwzięcia podpisali we wtorek 18 lipca w Rzeszowie marszałek Władysław Ortyl, dyrektor PZDW oraz wiceprezes MPDiM. Wartość kontraktu opiewa na ponad 21 mln złotych.

Nowy odcinek nie będzie długi, bo liczący zaledwie 1,4 km, ale, jak podkreślał marszałek, będzie miał duże znaczenie komunikacyjne.
– Chcemy połączyć centrum Sanoka z powstającą obwodnicą. Gdyby był na obwodnicę wjazd rondami tylko z drogi krajowej nr 28 nie byłoby to korzystne z punktu widzenia mieszkańców i z punktu kumulowania się w samym centrum ruchu z kierunku Przemyśla – tłumaczył marszałek Władysław Ortyl.
Dyrektor Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich podkreślał, że realizacja nowej drogi w Sanoku powinna przebiegać sprawnie, gdyż została już wydana decyzja środowiskowa, a to znacznie przyspieszy przygotowanie potrzebnej dokumentacji. Mówił też o unijnym wsparciu z RPO na to zadanie.
– Jest to już 17 umowa na inwestycję realizowaną ze wsparciem unijnym z Regionalnego Programu Operacyjnego. Wartość wszystkich umów podpisanych w ramach RPO sięga już ok. 600 mln złotych. Jeśli do tego dodamy jeszcze ok. 100 mln zł. z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia, to są to olbrzymie kwoty. A liczba wszystkich realizowanych obecnie przez PZDW inwestycji to aż 116 – mówił dyrektor Piotr Miąso.
Franciszek Kosiorowski – wiceprezes firmy Miejskie Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów, która jest wykonawcą robót, powiedział, że cieszy się, że jego firma może realizować tę inwestycję
– Deklarujemy, że drogę zbudujemy szybko. Potencjał wykonawczy mamy duży. Dla nas realizacja takiego odcinka to jest prosta sprawa – zapewniał wiceprezes MPDiM.
W podpisaniu umowy wziął udział burmistrz Sanoka Tadeusz Pióro, który powiedział:
– Bardzo się cieszę z tej dzisiejszej umowy. Dla mieszkańców Sanoka obwodnica jest bardzo ważna, ponieważ obecnie latem przez centrum miasta przejeżdża 26 tys. samochodów. Dziękuję również samorządowi województwa, że taka ilość pieniędzy została przekazana na ten łącznik. Gdybyśmy musieli wyłożyć te pieniądze z własnego budżetu, to szereg inwestycji, które teraz powstają w mieście, nie doszłyby do skutku – mówił burmistrz Sanoka.

Źródło: podkarpackie.pl