Pomoc dla osób chorujących na rzadkie choroby

Jeśli jedyną nadzieją dla pacjenta jest leczenie niezarejestrowane w Polsce, państwo sfinansuje mu je w ramach ratunkowego dostępu do leków – podała w tym tygodniu „Rzeczpospolita”.

Ciężko chory, którego uratować może jedynie terapia niezarejestrowana i nierefundowana w Polsce lub refundowana w innym wskazaniu, może ubiegać się o nią z tzw. ratunkowego dostępu do leków. Gwarantuje mu to ustawa o ratunkowym dostępie do technologii lekowych (RDTL), jak powszechnie określa się nowelizację z 25 maja 2017 r. ustawy o świadczeniach zdrowotnych refundowanych ze środków publicznych.

Dotyczy to pacjentów, dla których jedyną szansą są nowatorskie terapie. Z RDTL skorzystają pacjenci cierpiący na choroby rzadkie i ultrarzadkie czy nowotwory. Zgodnie z nowelizacją w pierwszym roku obowiązywania ustawy na niestandardowe terapie przeznaczonych zostanie 10 mln. zł, a w kolejnych odpowiednio 50 mln zł, 100 mln zł i 200 mln zł.

O udostępnieniu choremu technologii nierefundowanej w Polsce czy w danym wskazaniu zdecyduje minister zdrowia na podstawie wniosku podmiotu mającego umowę na leczenie szpitalne z NFZ, a dla ratowania pacjenta zastosowano wszystkie dostępne w tym wskazaniu technologie medyczne finansowane ze środków publicznych.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP