Dentyści i pielęgniarki wrócą do szkół?

Ministerstwo Zdrowia zachęca samorządy, by przygotowały gabinety, MZ je wyposaży.

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad projektem ustawy o medycynie szkolnej. Resort chce, by system obejmował: gabinety zdrowotne prowadzone przez pielęgniarkę lub higienistkę, gabinety dentystyczne zlokalizowane na terenie szkół oraz dentobusy, które świadczyłyby wsparcie w leczeniu stomatologicznym w tych szkołach, które są zbyt małe, żeby umieścić w nich gabinet stomatologiczny.

Jak poinformował szef MZ Konstanty Radziwiłł, resort zamierza zachęcać samorządy, by wraz ze szkołami przygotowały pomieszczenia, gdzie powstaną szkolne gabinety. Ich wyposażenie zostałoby sfinansowane przez ministerstwo. Za świadczenia płaciłby NFZ.

„Szkoła musiałaby doprowadzić pomieszczenie do stanu, w którym można ulokować gabinet – to byłby koszt jednostki samorządu terytorialnego. Ze strony MZ będzie oferta wyposażenia tego gabinetu, a dentysta będzie finansowany z NFZ. Taki konglomerat trzech źródeł finansowania” – wskazał Radziwiłł. Jak dodał, „tam gdzie nie będzie gabinetu szkolnego będzie albo gabinet w sąsiedztwie, albo dentobus”.

Minister ocenił, że gabinety dentystyczne mają uzasadnienie w większych szkołach.

„Jest rzeczą oczywistą, że w małych szkołach nie ma sensu lokować takiego gabinetu; to byłoby zupełnie nieopłacalne” – mówił Radziwiłł.

Wskazał, że w pierwszym etapie planowany jest zakup po jednym dentobusie dla każdego województwa. Gabinet dentystyczny „na kołach” miałby zadania takie same jak stacjonarny, czyli m.in. profilaktykę i wczesne wykrywanie próchnicy.

Na początku lipca wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko mówiła w Sejmie, że na 27 tys. szkół różnego rodzaju tylko w 9,2 tys. są gabinety profilaktyki, w których pracują pielęgniarki; gabinetów lekarskich w szkołach jest 1,5 tys., a stomatologicznych – 1,7 tys.

Ministerstwo Zdrowia informowało w przeszłości, że ustawa o zdrowiu dzieci i młodzieży w wieku szkolnym ma m.in. na nowo zdefiniować rolę oraz zadania pielęgniarki, higienistki szkolnej i lekarza dentysty opiekującego się dziećmi. Resort sygnalizował, że ważnym elementem nowej ustawy będzie wprowadzenie koordynacji opieki nad dzieckiem w szkole – z zespołem POZ, pod którego opieką jest dziecko.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP