LATO W REGIONACH W LUTOWISKACH I TRZCINICY

 

W najbliższy weekend ekipa Telewizji Rzeszów z programem „Lato w regionach”, wzorem lat ubiegłych, zawita do Lutowisk w Bieszczadach, gdzie odbywać się będzie kolejna edycja „Dnia Żubra” oraz do Trzcinicy nieopodal Jasła, gdzie już w piątek rozpocznie się VII Karpacki Festiwal Archeologiczny Dwa Oblicza.

Dzień Żubra

Zainaugurowany przed jedenastoma laty „Dzień Żubra” jest ważną cykliczną imprezą promującą bieszczadzką przyrodę i wszelkie działania związane z jej ochroną. W sobotę 12 sierpnia w Lutowiskach na mieszkańców, turystów i widzów TVP3 czekać będzie mnóstwo atrakcji m.in. zawody bieszczadzkich drwali, pokazy, prelekcje i wystawy przyrodnicze. Miłośników muzyki folkowej bawić będą kapele regionalne. Jak wskazuje nazwa imprezy spora część programu „Lato w regionach” z Lutowisk poświęcona będzie żubrom. Prezenterzy porozmawiają z osobami, które na co dzień sprawują opiekę nad tymi zwierzętami i podpowiedzą, gdzie w Bieszczadach można zobaczyć je z bliska. Podczas trwania wydarzenia rozstrzygnięty zostanie konkurs na imiona dla młodych żubrzątek. Ponieważ dużą część Bieszczadów stanowią lasy, twórcy programu i leśnicy będą starali się przybliżyć widzom wszystko to, czego nie sposób zobaczyć podczas zwykłych spacerów.

Lato w regionach

Niedziela z programem „Lato w regionach” będzie podróżą do przeszłości i niezapomnianą lekcją historii. Ekipa TVP3 Rzeszów weźmie bowiem udział w VII Karpackim Festiwalu Archeologicznym Dwa Oblicza. Impreza odbywa się co roku na terenie Skansenu Karpacka Troja w Trzcinicy koło Jasła, powstałym w miejscu jednego z najważniejszych stanowisk archeologicznych w kraju. Dzięki programowi „Lato w regionach” widzowie z całej Polski będą mogli zobaczyć osady z epoki brązu oraz z wczesnego średniowiecza. O swojej pasji opowiedzą członkowie grup rekonstrukcyjnych, którzy odtwarzać będą dawne bitwy i pokażą jak w zamierzchłych czasach wyglądało życie codzienne. Nie zabraknie pokazów rzemieślniczych, przedstawień inspirowanych życiem dawnych Słowian i koncertów muzyki dawnej. O tym dlaczego warto chronić dziedzictwo przeszłości gospodarze programu porozmawiają z historykami i osobami zarządzającymi monumentalną twierdzą pod Jasłem.

Odcinki „Lata w regionach” z Lutowisk w sobotę 12 sierpnia w TVP3 o godz. 11.15, 12.20, 13.55, 15.30 i w TVP3 Rzeszów o godz. 17.30.
Odcinki z Lutowisk można oglądać również w serwisie TVP Bieszczady na Platformie Hybrydowej TVP.

Odcinki „Lata w regionach” z Trzcinicy w niedzielę 13 sierpnia w TVP3 o godz. 11.15, 13.05, 13.50 i w TVP3 Rzeszów o godz. 17.30, 18.15, i 19.00.

Programy z cyklu „Lato w regionach” z Lutowisk i Trzcinicy będzie można obejrzeć również poprzez aplikację mobilną TVP Stream, na stronie www.rzeszow.tvp.pl i w serwisach społecznościowych stacji. Relacje z obu imprez także w „Aktualnościach” i prognozie pogody.