Dnia 24 sierpnia 2015 r. w cerkwi w Baligrodzie odbyła się wystawa i koncert pt. „Bogactwo duchowe ziemi Bieszczadzkiej”

W Baligrodzie mieszkańcy i turyści mieli okazję posłuchać niecodziennego koncertu w zabytkowej greckokatolickiej cerkwi. Koncert był jedną z wielu okazji, w czasie których zbierane były pieniądze na odbudowę zniszczonej w czasie wojny świątyni. Dzięki wsparciu m.in. Ministerstwa Kultury, Urzędu Marszałkowskiego, sponsorów i mieszkańców, zabytek z roku na rok wygląda lepiej, ale wiele jest jeszcze do zrobienia.

Pochodząca z 1829 roku greckokatolicka Cerkiew w Baligrodzie jeszcze kilkanaście lat temu była zrujnowana. Odbudową świątyni zajęli się członkowie Stowarzyszenia Ratowania Cerkwi w Baligrodzie.

Pierwsze prace w świątyni zaczęły się w 2006 roku. Włączyli się w nie mieszkańcy Baligrodu, instytucje i wiele osób, dla których jest to miejsce szczególnie bliskie. Na remont w cerkwi wydano już ponad 2,5 miliona złotych. Naprawiono dach, kopuły, wzmocniono mury i stropy. Otynkowano i pomalowano elewacje. Trwają prace nad odtworzeniem wnętrza świątyni wraz z wyposażeniem. Pomóc w tym mogą zbiórki takie jak ta zorganizowana w czasie koncertu młodych chórzystów z Polski, Ukrainy i Słowacji. Takie wydarzenie dla mieszkańców i turystów jest też okazją do tego, żeby obejrzeć efekty dotychczasowych prac.

Po zakończeniu remontu cerkiew znów ma pełnić swoją religijną funkcję, czyli będą tu odprawiane nabożeństwa. Ma stać się również centrum kulturalnym Baligrodu – miejscem spotkań, wystaw i koncertów.
Oprócz koncertu odbywała się wystawa prezentująca kulturę Łemków i Bojków. Odbył się również występ bandurzystów. Zaprezentowały się takie zespoły jak: „Krajka” z Przemyśla, „Łopienka”, „Przy Gitarze” z Cisnej oraz Bandurzyści z Przemyśla.
w.

mn

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj