Zaczarowane akwaforty…

Elżbieta Radzikowska tworzy swój indywidualny, niepowtarzalny styl, po mistrzowsku posługując się techniką akwaforty, a jest jedną z nielicznych, którzy pozostali wierni tej szlachetnej i starej technice warsztatowej. Mistrzyni małej formy i ekslibrisu – na tym polu zdobyła wiele prestiżowych nagród i wyróżnień – zawsze zachwyca i wzrusza swoimi pełnymi wdzięku, elegancji i humoru pracami.

W twardej, surowej blasze akwafortowej, za pomocą kresek i cieni, starannie dopracowując szczegóły, w sobie tylko znany sposób Artystka wyczarowuje i uzewnętrznia swoje widzenie świata. Ilu jeszcze dzisiaj twórców mozolnie oddaje się trudnej bardzo technice akwaforty? Prowadząc pięknie i zmysłowo graficzną rozmowę pobudza wrażliwość i wyobraźnię każdego, kto ogląda jej dzieła.
Artystkę fascynuje piękno kobiet. Pokazuje swoje bohaterki w lekkim zaciemnieniu czy zakryciu po to, aby spowodować zaciekawienie ich naturą.

Zmysłowe skojarzenia mogą pojawić się wszędzie, w pozornie abstrakcyjnych rysunkach, w owocach wyłożonych na parapecie okna czy w rzędzie sympatycznych kotków. Zawsze temperament artystyczny idzie w parze z precyzją wykonania i warsztatem artystycznym najwyższej próby.

Wystawa grafik i ekslibrisów Elżbiety Radzikowskiej to za każdym razem wydarzenie artystyczne. Zapraszam do Sanockiej Galerii Ekslibrisu – tym razem do świata zaczarowanych akwafort.
Zbigniew Osenkowski
(ze wstępu do katalogu wystawy)

Zaczarowane akwaforty…