Ruszyły zapisy do 4. edycji Tygodnia Konstytucyjnego

Tydzień Konstytucyjny organizowany przez Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy, pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich. Wydarzenie odbędzie się w dniach 4 -11 listopada 2017 roku.

W ramach wydarzenia prawnicy przeprowadzą lekcje dotyczące znaczenia Konstytucji w życiu obywateli. Tydzień Konstytucyjny ma zasięg ogólnopolski.

W ostatniej edycji Tygodnia Konstytucyjnego wzięło udział 350 szkół oraz 380 prawników. W lekcjach na temat Konstytucji uczestniczyło ok. 35.880 uczniów w całej Polsce. Entuzjastyczne reakcje nauczycieli oraz prawników biorących udział w pierwszej i drugiej edycji Tygodnia Konstytucyjnego świadczą o tym, że jest to inicjatywa potrzebna.

Celem projektu jest zwrócenie uwagi na praktyczny wymiar obowiązywania Konstytucji. Organizatorom zależy na tym, aby w przystępny i interesujący sposób pokazać, że problematyka konstytucyjna ma bezpośredni wpływ na codzienne życie każdego z nas. W ramach Tygodnia Konstytucyjnego promowane będzie wśród młodych ludzi świadome obywatelstwo i motywacja do większego zainteresowania sprawami publicznymi.

Ruszyły zapisy do 4. edycji Tygodnia Konstytucyjnego

Od 4 do 11 listopada w całej Polsce odbywać się będą lekcje na temat Konstytucji. Poprowadzą
je prawnicy i studenci prawa. To już 4. edycja Tygodnia Konstytucyjnego organizowanego
przez Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy. Dotychczas zajęcia odbyły się w 915
szkołach, przeprowadziło je 1113 prawników, a skorzystało z nich ponad 84 000 uczniów z całej
Polski. Tym razem, do udziału zapraszamy nie tylko szkoły! Zgłoszenia przyjmowane są drogą
elektroniczną do 9 października br.

#MojaKonstytucja

Ideą Tygodnia Konstytucyjnego jest pokazanie młodzieży jak istotny wpływ na codzienne życie każdego z nas ma Konstytucja. Dodatkowo, prawnicy uczą także o roli sądów powszechnych w stosowaniu prawa, przy uwzględnieniu nadrzędnej roli Konstytucji. „Tak, jak się prowadzi dzieci szkolne do muzeum czy na koncert, tak samo powinno się przybliżać im prawo. I uczyć, że z natury rzeczy przeznaczone jest ono do funkcjonowania w świecie, który nie jest doskonały. Jak prawo karne, które działa wobec tych, którzy prawo łamią. I trzeba uczyć, że prawo jest po to, żeby żadnej władzy nie przyszło do głowy hulać zanadto” – mówi prof. Ewa Łętowska, która sprawuje opiekę merytoryczną nad materiałami, na podstawie których odbywają się zajęcia. Tydzień
Konstytucyjny odbywa się pod Honorowym Patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich dr Adama Bodnara.

Jak to działa?
Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy przyjmuje zgłoszenia drogą elektroniczną. Zarówno prawnik, aby przeprowadzić zajęcia, jak i szkoła czy instytucja, chcąca zaprosić prawnika do przeprowadzenia lekcji – muszą najpierw wypełnić stosowny formularz. Zgłoszenia możnaprzesyłać do 9 października br.
Co ważne, tym razem Tydzień Konstytucyjny poszerza formułę. Zgłoszenia, a tym samym deklarację zaproszenia prawnika, który przeprowadzi warsztat, przyjmujemy nie tylko od szkół. Zapraszamy do udziału także lokalne organizacje, biblioteki, domy kultury czy kawiarnie.
–  Zapisy prawników: https://goo.gl/forms/Mzq5LKIiwMaTgn1v2
–  Zapisy szkół/organizacji: https://goo.gl/forms/VDrAQx65uNbcDPEJ3
Na podstawie przekazanych informacji Stowarzyszenie kontaktuje szkoły i instytucje z najlepiej pasującymi do ich preferencji prawnikami. Najczęściej o doborze decyduje bliskość geograficzna czy dostępność czasowa, choć zdarza się, że prawnicy podróżują kilkadziesiąt kilometrów, by przeprowadzić zajęcia w mniejszych miejscowościach. Stowarzyszenie kontaktuje obie strony, aby dokonały szczegółowych ustaleń.

STOWARZYSZENIE IM. PROF. ZBIGNIEWA HOŁDY
c/o Pietrzak Sidor & Wspólnicy sp.j., ul. Sandomierska 8 lok. 5, 02-567 Warszawa
stowarzyszenie@stowarzyszenieholda.pl www.stowarzyszenieholda.pl www.facebook.com/stowarzyszenieholda
Lekcje odbywają się w oparciu o przygotowane wcześniej materiały, nad którymi merytoryczny nadzór sprawuje prof. Ewa Łętowska. Uczestnicy zajęć oprócz podręcznikowej wiedzy, mają okazję zmierzyć się z kilkoma kazusami i wczuć się w sytuację, która naprawdę może mieć miejsce.
W opracowaniu materiałów wspierają nas również: POLIS – Stowarzyszenie Młodych Dziennikarzy oraz Koło Naukowe Prawa Konstytucyjnego Legislator, działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.
Kontakt:
stowarzyszenie@stowarzyszenieholda.pl, adw. Sylwia Gregorczyk-Abram, www.stowarzyszenieholda.pl www.facebook.com/stowarzyszenieholda