Spotkanie z Jackiem Mateckim, promocja książki „Dramat numer trzy”

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Sanoku oraz BWA Galeria Sanocka zapraszają na spotkanie autorskie z Jackiem Mateckim połączone z promocją książki „Dramat numer trzy”.

13 października 2017r. (piątek) o godzinie 18:00
BWA Galeria Sanocka
Rynek 14, 38-500 Sanok
wstęp wolny

Zapraszamy Państwa na spotkanie z Jackiem Mateckim, sanoczaniniem, pisarzem, autorem, między innymi dwóch książek o Rosji. Nikt tak jak on nie potrafi opowiadać o tym nieznanym, strasznym i fascynującym kraju. Przemierzył go, będąc obywatelem polskim, jako… członek archangielskiej Polonii! Był tam, gdzie nikt przed nie miał wstępu, między innymi na klauzurze prawosławnego klasztoru, w strzeżonej bazie Gazpromu, tajnej przetwórni kawioru nad Morzem Ochockim, za co w jednej z rosyjskich gazet nazwano go agentem Putina i nie wpuszczono do Rosji.

Dwa lata temu ukazał się pierwszy reportaż Mateckiego „Co wy,…, wiecie o Rosji?” W tej oryginalnej książce zdał raport z kilkuletniej włóczęgi od Kaliningradu po Kamczatkę, od Archangielska po pustynie Azji Środkowej.

To miał być koniec wschodniej przygody, lecz ciągnie wilka do lasu. Wrócił i zaszył się na dalekim Uralu, w dziwnym budynku, który jak soczewka skupia w sobie obraz wielkiego kraju. To prowincjonalny teatr, gdzie wystawiają Szekspira, Gogola, sztuki o miłości, o „prawdziwej” historii, spektakle dla dzieci i coś, co jest podobne do sitkomu… Przesiadywał w garderobach, bawił się na jubileuszowych bankietach i jeździł z trupą na gościnne występy. Poznał mechanizmy rosyjskiej cenzury, wielkich aktorów, którzy nie mają szansy na sławę, skandalu, oraz reżysera który z miłości zniszczył własne przedstawienie. O tym wszystkim opowiada druga „rosyjska” książka Jacka Mateckiego „Dramat numer trzy”. Takiego reportażu nie było jeszcze ani w polskiej, ani w rosyjskiej literaturze!

Spotkanie z Jackiem Mateckim, promocja książki „Dramat numer trzy”