Warsztaty ekologiczne dla przedszkolaków: Lipa za oknem biblioteki

Warsztaty ekologiczne dla przedszkolaków
Lipa za oknem biblioteki

10 października obchodzono Światowy Dzień Drzewa. Czym jest Święto Drzewa? To program edukacji ekologicznej, realizowany od 2003 roku za sprawą Klubu Gaja. Elementem programu jest ogólnopolska i międzynarodowa akcja sadzenia drzew.

Od 2007 r. program bierze udział w kampanii Miliard Drzew zainicjowanej przez Program Narodów Zjednoczonych do spraw Ochrony Środowiska. Celem jest edukacja w zakresie zrównoważonego rozwoju i podnoszenie świadomości społeczeństwa związanej z ochroną środowiska i zmianami klimatu. Efekty inicjatywy to zwiększanie zalesienia i zadrzewienia, co z kolei ma prowadzić do zmniejszenia skutków globalnego ocieplenia. Święto Drzewa od 14 lat integruje społeczności wokół inicjatyw lokalnych jak sadzenie drzew, zakładanie ogrodów, otaczanie opieką starych drzew. Ochrona i sadzenie drzew jest uniwersalnym przesłaniem dla każdego człowieka.

W tym szczególnym dniu Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krośnie Filia w Sanoku wraz ze studentami PWSZ im. Jana Grodka zorganizowali spotkanie dla przedszkolaków z Samorządowego Przedszkola Publicznego nr 2. Dla dzieci został przygotowany jesienny scenariusz zajęć. Poznawały tajemnice kolorowych liści, grzybowe kamuflaże i oczywiście wartość drzew dla człowieka i środowiska. Głównym punktem było wspólne posadzenie lipy drobnolistnej. Ten gatunek drzewa ma wiele atutów i wpisuje się znakomicie w nasze krajobrazy (za oknem biblioteki lipa na pewno będzie cieszyła niejedno oko swoją zielenią). Dzieci, po zaśpiewaniu piosenki ,,dla otuchy” dla drzewka, wróciły do swojej placówki z bagażem nowych doświadczeń
i wiedzy ekologicznej.
AP

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj