Energia słoneczna dla szkoły w twojej gminie!

Produkowanie własnej, czystej energii na potrzeby gminnej szkoły – z IKEA to możliwe! Firma ogłasza konkurs na najciekawszy program edukacji ekologicznej – “Najlepsza szkoła pod słońcem”. Do wygrania instalacja fotowoltaiczna o wartości do 35 tys. złotych, wraz z montażem na dachu szkoły, przygotowaniem do podpięcia do sieci i długoletnią gwarancją. W konkursie zostanie nagrodzonych aż 6 szkół!

Konkurs adresowany jest do szkół z wybranych gmin – z terenów, na których znajdują się farmy wiatrowe IKEA. Do udziału w konkursie są zaproszone szkoły z gmin Abramów, Michów, Bukowsko, Dukla, Gizałki, Rymanów, Lubartów i Wróblew w województwach podkarpackim, wielkopolskim, łódzkim oraz lubelskim. Nagrodą w konkursie jest instalacja fotowoltaiczna – idealny sposób na wytwarzanie czystej, ekologicznej energii oraz obniżenia rachunków za prąd.
Celem konkursu „Najlepsza szkoła pod słońcem” jest propagowanie wiedzy na temat zrównoważonego rozwoju. Szkoły mają za zadanie zaplanować program edukacji ekologicznej uwzględniającej elementy zrównoważonego życia w domu i wykorzystania energii odnawialnej oraz zrealizować go w semestrze wiosennym 2018.
Najlepszy program edukacji ekologicznej to taki, który:
• wyjaśnia pojęcia zrównoważonego rozwoju i energii odnawialnej,
• kompleksowo uwzględnienie elementy prowadzenia zrównoważonego życia w domu,
• przedstawia możliwości wykorzystania OZE dla zrównoważonego życia w domu,
• jest realizowany zgodnie z harmonogramem,
• angażuje osoby spoza społeczności szkolnej.
Instalacja fotowoltaiczna to system, który pozwala przekształcać promieniowanie słoneczne na energię elektryczną, umożliwiając wytwarzanie energii w sposób bezemisyjny. Zastosowanie tego systemu w budynkach szkół pozwala znacznie obniżyć rachunki za prąd. Chcemy pokazać dzieciom i społecznościom lokalnym, że korzystne rozwiązania ekologiczne są w zasięgu każdego z nas – mówi Mariusz Podgórski, Kierownik ds. Energii i Klimatu, IKEA Retail.
Wizją IKEA jest tworzenie lepszego codziennego życia dla wielu ludzi. Asortyment IKEA aktualnie oferuje dziesiątki przystępnych cenowo produktów i rozwiązań umożliwiających bardziej zrównoważone i zdrowe życie w domu m.in.: energooszczędne oświetlenie w technologii LED, perlatory kuchenne i łazienkowe ograniczające zużycie wody, sprzęty AGD wysokich klas energetycznych. W 2017 roku IKEA wprowadziła do swojej oferty możliwość zakupu instalacji fotowoltaicznych dla domu.
Za sprawą naszych produktów i rozwiązań staramy się pozytywnie wpływać na zachowania i postawy Polaków, aby pomóc im oszczędzać i żyć w sposób bardziej przyjazny dla środowiska. Szczególnie zależy nam na tworzeniu lepszych warunków życia dla ludzi i społeczności, w otoczeniu których bezpośrednio działamy – zaznacza Katarzyna Dulko-Gaszyna, Kierownik ds. zrównoważonego rozwoju w IKEA Retail.
Do udziału w konkursie należy się zgłosić do 15 grudnia 2017 roku, do godz. 16:00 poprzez przesłanie wypełnionego zgłoszenia wraz z załączoną propozycją programu edukacji ekologicznej na adres: konkurs@najlepszaszkolapodsloncem.pl.
Wyniki konkursu będą ogłoszone w czerwcu 2018 roku. Więcej informacji o warunkach konkursu i harmonogram znajduje się w regulaminie. Więcej informacji tutaj.
Odnawialne źródła energii w IKEA
IKEA inwestuje na świecie w technologie fotowoltaiczne od 20 lat. Już w 1997 roku w Älmhult w Szwecji IKEA zainstalowała na elewacji i na dachu swojego sklepu panele fotowoltaiczne. Była to pierwsza i największa w tamtym okresie instalacja fotowoltaiczna w Skandynawii. Obecnie IKEA posiada 730 tysięcy paneli fotowoltaicznych zainstalowanych na dachach swoich sklepów i fabryk na całym świecie.
Oprócz instalacji fotowoltaicznych, Grupa IKEA inwestuje także w farmy wiatrowe. W samej Polsce posiada ich sześć. Produkują one łącznie tyle energii, ile zużywają wszystkie budynki sklepy, biura, centra handlowe i dystrybucyjne w kraju. Co więcej, w ten sposób produkowana energia umożliwia redukcję emisji dwutlenku węgla do atmosfery o ok. 450 000 ton, co jest równoznaczne z wycofaniem ponad 150 000 samochodów z dróg.

Nazwa marki IKEA to akronim – skrót utworzony z pierwszych liter imienia, nazwiska oraz nazw farmy i parafii, skąd pochodzi założyciel firmy (Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd).

O IKEA

Celem IKEA jest tworzenie lepszego codziennego życia dla wielu ludzi. Oferujemy dobre wzornictwo i funkcjonalne meble w przystępnej cenie. Dbamy o zrównoważony rozwój, realizując strategię People & Planet Positive.

IKEA jest godną zaufania, stabilną finansowo i stale rozwijającą się firmą. Grupa IKEA w Polsce posiada obecnie dziesięć sklepów, które w roku finansowym 2017 odwiedziło ponad 28 milionów osób. Ponadto, poprzez IKEA Centres Polska S.A., firma zbudowała i zarządza czterema centrami handlowymi. W Jarostach koło Piotrkowa Trybunalskiego zlokalizowane jest Regionalne Centrum Dystrybucyjne, które obsługuje sklepy IKEA w Polsce, Czechach, Słowacji, Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech.

Kontakt:

Biuro konkursowe

Olga Tkaczenko
Młodszy Konsultant
konkurs@najlepszaszkolapodsloncem.pl
t +48 (22) 444 0 806
m +48 519 060 354
Havas PR Warsaw
havaspr.pl

Paulina Nesteruk
Specjalistka ds. komunikacji korporacyjnej
paulina.nesteruk@ikea.com