Idą święta! Bożonarodzeniowy jarmark w skansenie

Starostwo powiatowe od wielu lat zaprasza mieszkańców na spacer do skansenu na tydzień przed Wigilią. Niekiedy bywa w ten dzień śnieżnie i mroźno, innym razem – deszczowo… W tym roku pogoda dopisała, a przez Rynek Galicyjski przewinęły się tłumy.

Były zwierzaki z hodowli Roberta Pieszczocha – imponujących rozmiarów króle, struś oraz przedstawiciele rodzin kozich, capich i baranich. Na straganach: co komu trzeba! Ozdoby na choinki i stoły świąteczne, drobiazgi na prezenty, wiklinowe kosze, miody, przyprawy korzenne, festiwal chinkowych światełek, a dla stęsknionych tradycyjnych smaków – pajda chleba ze smalcem, najeżonym slwarkami, i kiszony ogórek.

Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego najpierw przy pełnej sali wystawili jasełka – jak powstają jasełka i jak aktywizowani są do pracy po lekcjach uczniowie II LO, to odręby temat, tymczasem dla nich oklaski – a następnie, przebrani za postacie biblijne – i nie tylko – mieszali się z tłumem, rozdając uśmiechy i pozując do zdjęć.

Popisowy występ dała Młodzieżowa Orkiestra AVANTI, dostarczając uczestnikom jarmarku bożonarodzeniowego powodów do wesołości i aktywności, ponieważ nie da się spokojnie stać, kiedy orkiestra AVANTI gra w pobliżu, a że jeszcze do tego prezentowano debiutantów, zachęcając do nagradzania ich brawami, urządzano konkursy, zabawa była przednia.

A po koncercie na Galicyjski Rynek przyjechał święty Mikołaj w bryczce (w ostatniej chwili przesiadał się z sań), zaprzężonej w parę koni, w towarzystwie asystentów.
Udana to była impreza, z zapachem igliwia i świątecznego stołu gdzieś, hen, tam, gdzie tylko pamięć sięga, niekiedy przywodząc na myśl wspomnienie świąt z dzieciństwa…