To pewne: będzie więzienie na Stróżowskiej

To już pewne: w Sanoku powstanie nowoczesny zakład karny. W Urzędzie Miasta 29 grudnia podpisano umowę o przekazaniu działki o powierzchni 11,52 ha przy ul. Stróżowskiej dla więziennictwa. W zamian miasto otrzyma 40-arową działkę przy ul. Kościuszki, gdzie mieści się Areszt Śledczy – prawdopodobnie jeszcze do 30 czerwca 2021 roku.

Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Rzeszowie płk Marek Grabek, p. o. dyrektora Aresztu Śledczego w Sanoku mjr Jerzy Kmietowicz, starosta Roman Konieczny, poseł Piotr Uruski, burmistrz Tadeusz Pióro odpowiadali na pytania dziennikarzy..

Pułkownik Marek Grabek dziękował burmistrzowi i posłowi: – Nie byłoby tej inwestycji, gdyby włodarze Sanoka nie wystąpili z odpowiednim wnioskiem Generalnego Dyrektora Służby Więziennej i uzasadnieniem: aby właśnie tutaj, w Sanoku wybudować jednostkę penitencjarną. Dziś mamy już pieniądze, 3,5 mln zł, na opracowanie projektu.

Jak obiekt będzie wyglądał?

– Przede wszystkim stawiamy na bezpieczeństwo. Więzienie to dla miasta 250 etatów mundurowych. Jednostka jest przewidziana dla 1000 osadzonych. Trzeba będzie wprowadzić do służby 250 funkcjonariuszy. Jednostka penitencjarna nie funkcjonuje w próżni, potrzebuje usług, potrzebuje konsumować wszelkiego rodzaju „dobra”, trzeba jej dostarczyć żywność. Jednostka będzie bezpieczna, zostaną zastosowane nowatorskie rozwiązania, podpatrzone w Niemczech i na Węgrzech. Nie przewidujemy posterunków uzbrojonych. Budynki będą otoczone wysokim murem, a „sensorowanie” tego muru zapewni bezpieczeństwo – przekonywał płk Marek Grabek.

Więcej w „Tygodniku Sanockim” w najbliższy piątek.