Rekonstrukcja rządu premiera Mateusza Morawieckiego

Teresa Czerwińska – nowym ministrem finansów, Joachim Brudziński – spraw wewnętrznych i administracji, Łukasz Szumowski – zdrowia, Henryk Kowalczyk – środowiska, a Jerzy Kwieciński – rozwoju.

Wśród odwołanych ministrów jest Anna Streżyńska – kierowany przez nią resort cyfryzacji zlikwidowano. Swe stanowiska zachowali m.in. ministrowie edukacji, rodziny i infrastruktury.

We wtorek doszło do zapowiadanej od dłuższego czasu rekonstrukcji rządu. Odwołani ze swych stanowisk zostali następujący ministrowie: Antoni Macierewicz (szef resortu obrony narodowej), Witold Waszczykowski (MSZ), Jan Szyszko (środowisko), Konstanty Radziwiłł (zdrowie) i Anna Streżyńska (cyfryzacja), której resort zlikwidowano.

Dotychczasowy szef resortu spraw wewnętrznych i administracji, Mariusz Błaszczak, został ministrem obrony narodowej, a Henryk Kowalczyk, dotąd szef Komitetu Stałego i członek Rady Ministrów, w latach 1990-2005 wójt gminy Winnica, a od 1999 do 2002 r. radny mazowieckiego sejmiku wojewódzkiego – ministrem środowiska.

Nowym ministrem spraw wewnętrznych i administracji jest pochodzący z Sądecczyzny Joachim Brudziński, jeden z liderów PiS i wieloletni poseł tej partii, od 2015 r. wicemarszałek Sejmu, z wykształcenia politolog i marynarz.

Resortem zdrowia pokieruje Łukasz Szumowski, kardiolog, profesor nauk medycznych, w latach 2016-2018 – wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Ministrem spraw zagranicznych został Jacek Czaputowicz, związany z MSZ od 1990 r. (pełnił tam m.in. funkcję dyrektora Akademii Dyplomatycznej), profesor nauk społecznych, wykładowca Instytutu Europeistyki UW, w latach 1998-2006 – wiceszef Służby Cywilnej, w latach 2008-2012 dyrektor Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, a ostatnio, od 2017 r. – wiceszef MSZ.

Funkcję ministra finansów po Mateuszu Morawieckim objęła Teresa Czerwińska, a szefa resortu rozwoju, którego nazwa zmieniła się na Ministerstwo Rozwoju i Inwestycji – dotychczasowy wiceminister rozwoju, Jerzy Kwieciński.

Czerwińska była dotychczas wiceministrem finansów, odpowiadając w tym resorcie za budżet. Wcześniej od grudnia 2015 r. do czerwca 2017 r. pełniła funkcję wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego. Jest profesorem UW w dziedzinie „finanse”, autorką i współautorką wielu publikacji naukowych, a także analiz i ekspertyz z zakresu zarządzania finansami i ryzykiem instytucji finansowych (w szczególności ubezpieczeniowych) oraz odpowiedzialnego społecznie inwestowania. Jest także współautorką podręczników z makroekonomii, ubezpieczeń oraz zarządzania inwestycjami.

Jerzy Kwieciński, ekspert w dziedzinie funduszy unijnych, był w latach 2005–2008 podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, kierowanym wtedy przez Grażynę Gęsicką (w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego) oraz Elżbietę Bieńkowską (w gabinecie Donalda Tuska). Sam odszedł z rządu PO-PSL.

Po odejściu z niego został wiceprezesem zarządu Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości. Zajmował się również doradztwem przy raportach Banku Światowego. Był także ekspertem Business Centre Club i członkiem jego Gospodarczego Gabinetu Cieni. Jest absolwentem Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej. Na tym samym wydziale w 1991 r. uzyskał stopień doktora nauk technicznych w zakresie budowy i eksploatacji maszyn. Był również pracownikiem naukowo-dydaktycznym PW.

Wraz z rekonstrukcją rządu powołano w nim nowy resort – przedsiębiorczości i technologii, którym będzie kierować Jadwiga Emilewicz, dotychczas wiceminister rozwoju, radna sejmiku województwa małopolskiego.

Swe stanowiska zachowali m.in. minister edukacji, Anna Zalewska, minister rodziny, spraw społecznych i pracy – Elżbieta Rafalska oraz minister infrastruktury – Andrzej Adamczyk.

Źródło: PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj