„Wierchy” jak nowe

We środę 24 stycznia w Urzędzie Miasta podpisano umowę na modernizację „Wierchów”. Wykona ją firma InterHall sp. z o. o. z Katowic. Remont ma zakończyć się jeszcze w tym roku. Stosowny dokument podpisali burmistrz Tadeusz Pióro oraz wiceprezes „InterHall” Sp. z o. o. Radosław Osiak.

5 845 511,66 zł – taką kwotę Gmina Miasta Sanoka przeznaczy na tę inwestycję. Z  Ministerstwa Sportu i Turystyki wpłynie 1,5 mln zł.

– Od początku kadencji zabiegamy o zrównoważony rozwój sportu. Nie tylko zwiększamy dotacje, ale polepszamy infrastrukturę. Trwa budowa Centrum Rehabilitacji i Sportu, dopisujemy do niej stadion piłkarsko-lekkoatleczny. Naturalnie cieszymy się z kolejnej inwestycji i z tego, że będzie ona służyć nie tylko sportowcom, ale i wszystkim mieszkańcom – mówi Tadeusz Pióro. – Nie byłoby tych wszystkich inwestycji sportowych w Sanoku, gdyby nie ogromny wkład pracy dyrektora MOSiR Tomasza Matuszewskiego, który współpracuje z projektantami oraz przygotowuje tak dokumentację, że otrzymujemy znaczne dofinansowanie – podkreśla burmistrz.

Na inwestycji z pewnością skorzystają lekkoatleci. Zakres prac, jaki stoi przed wykonawcą obejmuje budowę nowej, 400 metrowej bieżni tartanowej: ośmiotomowej prostej i sześciotorowej na „łukach”, budowę skoczni do skoków w dal i trójskoku, rzutni do pchnięcia kulą, rzutu młotem i rzutu dyskiem, dwóch rzutni do rzutu oszczepem i skoczni do skoku o tyczce. Takich warunków sanockie kluby sportowe do tej pory nie miały. Nowa infrastruktura pozwoli na organizację wysokiej rangi zawodów. Stadion zyska certyfikat Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Nowością będzie telebim. Zostanie zamontowany na konstrukcji wsporczej i będzie miał wymiary 5,4×3,5m. Oświetlenie, zamieszczone na czterech masztach o wysokości 25 m, da możliwość rozgrywania zawodów po zmroku. Zainstalowany zostanie także system nagłośnieniowy. Nawierzchnie sportowe zyskają drenaż. Powstanie nowe ogrodzenie. Wokół pojawią się chodniki. Dotychczasowy parking zostanie przebudowany.
Zmieni się otoczenie stadionu. – W niedawno przyjętym budżecie zabezpieczyliśmy czterysta tysięcy złotych na remont ulicy Żwirki i Wigury. Poprawi to dojazd do stadionu, komfort jazdy i poruszania się w tym rejonie – zapewnia burmistrz.
Budowa bieżni i wspomnianej już infrastruktury jest kontynuacją prac modernizacyjnych na legendarnych „Wierchach”. W pierwszym etapie, zrealizowanym w ubiegłym roku, ocieplono trybunę i odnowiono obiekt wewnątrz. Wymieniona została instalacja elektryczna, kotły, stolarka drzwiowa i okienna a także zadaszenie trybuny. Wszystkie pomieszczenia zostały w pełni odnowione i wyposażone. Siłownia wzbogacona o klimatyzację, zyskała nowy sprzęt.

Wyremontowany stadion wraz z Centrum Rehabilitacji i Sportu, „Areną Sanok”, torem lodowym „Błonie” będzie tworzył atrakcyjną ofertę sportową. Będzie ona skierowana nie tylko do mieszkańców, uczniów czy lokalnych sportowców. Współpracę zadeklarowało już kilka związków sportowych.

Materiały nadesłane: Urząd Miasta Sanoka