Jak zostać policjantem? – podpowiada rzecznik prasowy KWP w Rzeszowie

Aby zostać policjantem trzeba przejść kilkuetapowy proces rekrutacji. Zachęcamy wszystkich, którzy chcieliby związać swoją przyszłość z Policją, by zmierzyli się z tym wyzwaniem. W tym roku KWP planuje przyjąć jeszcze niemal 100 osób, więc szanse są spore.

Czas trwania postępowania kwalifikacyjnego na terenie garnizonu podkarpackiego (od dnia złożenia kompletu dokumentów do momentu przyjęcia do służby w Policji) wynosi około 6 miesięcy. Jeśli ktoś w najbliższym czasie złoży podanie, ma szanse, aby zostać policjantem jeszcze w tym roku.

Od czego zacząć?

Policjantem może zostać osoba posiadająca polskie obywatelstwo, co ważne posiadać nieposzlakowaną opinię, nie może być karana za przestępstwo umyślne, musi korzystać z pełni praw publicznych i posiadać co najmniej średnie wykształcenie.

Nabór trwa w systemie ciągłym, więc dokumenty można składać w zasadzie w każdym momencie. Dokumenty należy składać osobiście w każdy poniedziałek i wtorek w godzinach od 8:00 do 14:00 w Sekcji Doboru Wydziału Kadr i Szkolenia KWP w Rzeszowie z siedzibą na terenie Oddziału Prewencji Policji w Zaczerniu.

Postępowanie składa się z kilku etapów:

  • testu wiedzy, który obejmuje pytania z zakresu funkcjonowania władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej oraz z zakresu bezpieczeństwa publicznego,
  • testu sprawności fizycznej,
  • testu psychologicznego, gdzie bada predyspozycje intelektualne i osobowościowe
    kandydata do służby w Policji,
  • rozmowy kwalifikacyjnej.

Ostatnie etapy to komisja lekarska, sprawdzenie w ewidencjach, rejestrach prawdziwości danych zawartych w kwestionariuszu osobowym kandydata oraz postępowanie sprawdzające przeprowadzane w celu ustalenia, czy kandydat daje rękojmię zachowania tajemnicy.

Warto przygotować się do poszczególnych etapów, aby zwiększyć swoje szanse. Choć postępowanie kwalifikacyjne wydaje się być dość trudne, to osoby, które przygotują się, zwłaszcza do testu wiedzy i sprawdzianu sprawności fizycznej na pewno zdołają te wymagania spełnić.

Pierwsze cztery etapy są punktowane, suma zgromadzonych punktów określa miejsce na tzw. liście rankingowej. Do policji trafiają osoby, które zgromadziły najwyższa liczbę punktów, a więc najlepsi.

W tym roku zaplanowano jeszcze trzy terminy przyjęć do służby: w lipcu, wrześniu i grudniu. Już ponad 300 osób złożyło dokumenty o przyjęcie do Policji. Niewykluczone, że limity przyjęć zostaną zwiększone.

O szczegółach procedury rekrutacyjnej można przeczytać na stronie Podkarpackiej Policji : http://podkarpacka.policja.gov.pl/rze/informacje/praca/informator-dla-kandydat/79422,Dolacz-do-nas-zostan-policjantem.html

nadkom. Marta Tabasz-Rygiel

Rzecznik Prasowy KWP w Rzeszowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj