Data wyborów. Kiedy poznamy dokładną datę wyborów samorządowych?

Prezes Rady Ministrów zarządzi wybory w okresie pomiędzy 16 lipca 2018 r. a 16 sierpnia 2018 r. Wybory mogą odbyć się w jedną z trzech niedziel.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wskazało, że wybory do rad zarządza się nie wcześniej niż na cztery miesiące i nie później niż na trzy miesiące przed upływem kadencji rad. Resort powołał się przy tym na art. 371 § 1 Kodeksu wyborczego.

Kadencja rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów upływa 16 listopada.

„W myśl § 2 art. 371 Kodeksu wyborczego Prezes Rady Ministrów, po zasięgnięciu opinii Państwowej Komisji Wyborczej, wyznacza, w drodze rozporządzenia, datę wyborów (…) oraz określa dni, w których upływają terminy wykonania czynności wyborczych” – zauważyło MSWiA.

Resort przypomniał, że łącznie z wyborami do rad, Prezes Rady Ministrów zarządza wybory wójtów (burmistrzów, prezydentów miast).

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała z kolei, że tegoroczne wybory samorządowe mogą odbyć się w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada.

Według PKW prezes Rady Ministrów powinien wyznaczyć datę wyborów na dzień wolny od pracy przypadający pomiędzy 17 października 2018 r. a 9 listopada 2018 r. W tym wypadku – jak poinformowano – w grę wchodzą właśnie te trzy niedziele.

Zgodnie ze znowelizowanym Kodeksem wyborczym datę wyborów wyznacza się na dzień wolny od pracy przypadający nie wcześniej niż na 30 dni i nie później niż na 7 dni przed upływem kadencji rad.

Dotychczas wybory samorządowe odbywały się w ostatni dzień wolny od pracy poprzedzający upływ kadencji rad.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj