Osoby wykonujące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, nie mogą być urzędnikami wyborczymi
Osoby wykonujące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, w tym umowy zlecenia, nie mogą być urzędnikami wyborczymi – poinformowała PKW w odpowiedzi na pytanie, które wpłynęło do Komisji.
Jak zauważyła Państwowa Komisja Wyborcza, zgodnie z Kodeksem wyborczym
(art. 191c § 1 ) urzędników wyborczych powołuje się spośród pracowników urzędów obsługujących organy administracji rządowej, samorządowej lub jednostek im podległych albo przez nie nadzorowanych.
Według PKW, osoby wykonujące pracę w tych urzędach w ramach innego stosunku prawnego niż stosunek pracy (np. na podstawie umów cywilnoprawnych, w tym umowy zlecenia), nie mogą być urzędnikami wyborczymi, gdyż nie są pracownikami w rozumieniu Kodeksu pracy.
„Zgodnie z art. 2 Kodeksu pracy pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę” – zaznaczyła Komisja.
Dodała przy tym, że obowiązek zatrudnienia w tych urzędach musi być spełniony na dzień powołania na funkcję urzędnika wyborczego.
Zgodnie ze znowelizowanym Kodeksem wyborczym w każdej gminie działać będą urzędnicy wyborczy, powoływani przez Szefa Krajowego Biura Wyborczego. Będą oni tworzyć Korpus Urzędników Wyborczych.
Urzędnik wyborczy nie będzie mógł wykonywać swojej funkcji w gminie, na obszarze której pracuje i – poza miastami na prawach powiatu – mieszka. Do zadań urzędników wyborczych należeć będzie między innymi przygotowanie i nadzór nad przebiegiem wyborów w obwodowych komisjach wyborczych, organizowanie szkoleń dla członków tych komisji, a także dostarczenie kart do głosowania do obwodowych komisji wyborczych.
Zgodnie z uchwałą PKW, urzędników wyborczych powołuje się w liczbie: jednego w gminach do 5 tys. mieszkańców, dwóch w gminach do 50 tys. mieszkańców i po jednym na każde kolejne rozpoczęte 50 tys. mieszkańców, lecz nie więcej niż siedmiu.
Ostatnie komentarze