Krystyna Chowaniec i ks. Andrzej Skiba Honorowymi Obywatelami Sanoka

 

Podczas uroczystej sesji Rady Miasta, zwołanej 5 kwietnia, tytuły Honorowych Obywateli Sanoka otrzymali harcmistrz Krystyna Chowaniec i ks. dr Andrzej Skiba. Uroczystość odbyła się w Sali Gobelinowej sanockiego zamku.

Krystyna Chowaniec jest pedagogiem, wychowawcą, historykiem i społecznikiem. Od lat związana z sanockim harcerstwem – pełni służbę, integrując pokolenia i wskazując młodym pozytywne wzorce i postawy. Krystynę Chowaniec rozpoznają w Sanoku wszyscy: dziewczęca sylwetka, w szarym mundurze, podczas uroczystości miejskich, w towarzystwie harcerzy, ze światełkiem betlejemskim w dłoni.

Ksiądz prałat Andrzej Skiba, doktor teologii, proboszcz sanockiej fary, to bardzo ważna postać dla mieszkańców miasta. Dla wielu przewodnik duchowy, który cierpliwie wysłucha, w potrzebie wspomoże, ale gdy trzeba – po ojcowsku skarci. Dba o parafię, o kościół, troszczy się o parafian. Wrażliwy na kulturę, zwłaszcza muzykę, współuczestniczy w organizacji wielu koncertów i imprez miejskich.

O zasługach Honorowych Obywateli można by opowiadać bez końca. Podczas uroczystości wyliczali je  burmistrz Tadeusz Pióro oraz zaproszeni goście, m.in. poseł Andrzej Matusiewicz, wicemarszałek Maria Kurowska, poseł Piotr Uruski, ksiądz Feliks Kwaśny, wicewojewoda Lucyna Podhalicz.

Ksiądz dr Andrzej Skiba, dziękując za wyróżnienie i tytuł Honorowego Obywatela wspomniał Wesołą, gdzie się urodził, wspomniał o swoim pochodzeniu, chłopskim – jak się wyraził, z którego jest dumny, cytował wiersze księdza Jana Twardowskiego, wspominał spotkanie z papieżem Janem Pawłem II.

Krystyna Chowaniec powiedziała m.in.: „Nie jestem sanoczanką z urodzenia, ale Sanoka uczyli mnie i nadal uczą znakomici obywatele tego miasta. Miałam to szczęście, że mogłam poznać i wiele dowiedzieć się od bohaterów II wojny światowej, kawalerów Virtuti Militari – Jana Łożańskiego  i Zygmunta Żyłki-Żebrackiego, Damy Virtuti Militari – Danuty Przystasz oraz członków koła ŚZŻAK w Sanoku ze śp. Stanisławem Czają i obecnym prezesem honorowym Aleksandrem Romanem. Wiele zawdzięczam, ja osobiście i sanockie harcerstwo, niezwykłemu kapłanowi – Księdzu Adamowi Sudołowi.  Miłości do Sanoka uczyłam się od  księdza prałata Zdzisława Peszkowskiego, który podczas pożegnania w szpitalu w Aninie, powiedział -„przekaż moją miłość Sanokowi”.

Były pamiątkowe upominki dla Honorowych Obywateli, występ zespołu Soul pod dyrekcją Moniki Brewczak oraz piękny piętrowy tort, którym wszyscy zaproszeni do Sali Gobelinowej mogli się uraczyć po tym, jak przewodniczący Zbigniew Daszyk ogłosił, że „uroczystą sesję Rady Miasta uważa za zakończoną”.

Więcej na temat uroczystości nadania Honorowego Obywatelstwa Sanoka w najbliższym (13 kwietnia) wydaniu „Tygodnika Sanockiego”

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj