Stan dróg powiatowych i miejskich
Które drogi do remontu?

W związku z korzystną pogodą oraz zapewnionym od wytwórni materiałem masy bitumicznej, rozpoczęły się bieżące remonty dróg. Które odcinki udało się już naprawić, a które będą remontowane w najbliższym czasie?

Jeszcze w marcu Wojciech Naparła – dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg zapewniał nas, że przeglądy kontrolujące jakość dróg wykonywane są na bieżąco. – Drogi monitorowane są codziennie. Już teraz wiemy jednak, że stan dróg złych, pogorszył się i obecnie jest bardzo zły a wręcz tragiczny. Oczywiście jak co roku, wszystkie drogi w ramach bieżącego utrzymania będą naprawione. Nie polepszy to jednak w znacznym stopniu komfortu jazdy, ponieważ będzie to wyłącznie uzupełnianie ubytków czy likwidacja przełomów ciężkich. Wszystkie te odcinki, które mają największe ubytki i wymagają pilnego, pozimowego remontu, w pierwszej kolejności będą brane pod uwagę i naprawiane. Jako, że jesteśmy zależni od materiału, którego używa się do remontów dróg, czekamy jak tylko ruszy produkcja mas bitumicznych – mówił Wojciech Naparła niespełna miesiąc temu.

Produkcja masy bitumicznej ruszyła w ubiegłym tygodniu, a co za tym idzie rozpoczęły się remonty dróg. – Od poniedziałku, 16 kwietnia przystąpiliśmy do bieżących prac remontowych uszkodzonych nawierzchni dróg. Zostały już naprawione ulice: Traugutta, 2 Pułku Strzelców, Rymanowska, Daszyńskiego, Słowackiego, 800-lecia, Konarskiego i Stróżowska. Jeżeli chodzi o teren na bieżąco wyremontowano drogi: Mrzygłód – Tyrawa Wołoska, Siemuszowa – Rozpucie, Rozpucie – Ropienka, Pastwiska – Puławy. W tym tygodniu przystępujemy do kolejnych napraw pozimowych, a te obejmą m.in. odcinki: Załuż – Lesko, Sanok – Liszna, Czerteż – Strachocina, Płowce – Stróże, Pisarowce – Markowce, Sanok – Dobra, Hłomcza – Łodzina, Jurowce- Raczkowa, Grabówka – Falejówka, Morochów – Wysoczany, Łukowe – Średnie Wielkie, droga w Nowym Łupkowie, Turzańsku, Tarnawie Górnej. Sieć dróg powiatowych, którymi zarządzamy jest 245 km, z czego 150 km wymaga bieżących napraw pozimowych masą bitumiczną na gorąco oraz emulsją i grysami – mówi Wojciech Naparła.

W przypadku dróg miejskich prace – podobnie jak przy drogach powiatowych – rozpoczęły się w ubiegłym tygodniu, to dwa tygodnie wcześniej niż w zeszłym roku. – Na bieżąco będziemy remontować poszczególne odcinki dróg. Będziemy starać się aby naprawy potrwały nie dłużej niż do końca czerwca, do wakacji – deklaruje Jacek Gomułka, Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Lokalowej. – W ubiegły piątek zakończyliśmy remont na dworcu tymczasowym. W tej chwili zaczynamy malować przejścia i oznakowania pionowe na drogach i po kolei będziemy przechodzić do remontów cząstkowych – dodaje. Zapytany o ocenę dróg po zimie odpowiada, że większość z nich nie nadaje się już nawet do remontu, a jedynie do inwestycji. Budżet na ten cel jest jednak ograniczony – nie na wszystko wystarczy pieniędzy. – W miarę możliwości finansowych będziemy starać się zrobić jak najwięcej – zapewnia naczelnik.

Od Ignacego Lorenca – Naczelnika Wydziału Inwestycji i Remontów Kapitalnych, dowiedzieliśmy się z kolei, że w chwili obecnej przygotowywana jest dokumentacja dotycząca przeprowadzanych inwestycji drogowych w tym roku. W tej chwili inwestycja objęła całą ulicę Żwirki i Wigury.