Matysówka i Miłocin w Rzeszowie. Bez Krasnego

Wojewoda podkarpacka Ewa Leniart wydała pozytywną opinię ws. włączenia do Rzeszowa sołectw Matysówka i Miłocin. Negatywnie zaopiniowała drugi wniosek magistratu dot. połączenia stolicy Podkarpacia z gminą Krasne. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Rada Ministrów do końca lipca br.

O swojej decyzji wojewoda poinformowała w piątek na konferencji prasowej w Rzeszowie. Leniart podkreśliła, że przygotowanie opinii było dla niej bardzo trudnym zadaniem. Dodała, że bardzo duże znaczenie dla niej miały konsultacje, które przeprowadziła m.in. z mieszkańcami i samorządowcami.

Podając powody negatywnej opinii ws. połączenia Rzeszowa i gminy Krasne, wojewoda wymieniła m.in. brak zgody rady gminy Krasne oraz wynik referendum, w którym mieszkańcy Krasnego wypowiedzieli się przeciwko przyłączeniu do Rzeszowa.

Samorząd Rzeszowa złożył też drugi wniosek o rozszerzenie granic miasta, w którym chciał włączyć pojedyncze sołectwa z ościennych gmin. W tym przypadku wojewoda pozytywnie zaopiniowała włączenie do Rzeszowa tylko dwóch sołectw Matysówka z gminy Tyczyn oraz sołectwa Miłocin z gminy Głogów Małopolski. W obu przypadkach wojewoda zaznaczyła, że sołectwa są m.in. infrastrukturalnie połączone z Rzeszowem.

„W Matysówce był również pozytywny wynik konsultacji społecznych, poza tym sołectwo z trzech stron graniczy z Rzeszowem” – powiedziała Leniart.

Przypomniała, że część sołectwa Miłocin została włączona już do Rzeszowa w 2010 r. „Sami mieszkańcy podkreślali też, że historycznie zawsze byli połączeni z Rzeszowem” – dodała.

Leniart zapowiedziała, że powoła radę naukową, która zajmie się przygotowaniem planu poszerzenia granic Rzeszowa. W jej ocenie brak takiego planu powoduje konflikty między samorządem Rzeszowa a włodarzami ościennych gmin. „Brakuje także dialogu, a to uniemożliwia np. zaplanowanie przez sąsiednie gminy inwestycji na swoim terenie” – zauważyła.

Rada ma przygotować na przełomie września i października ramowy plan poszerzenia granic stolicy Podkarpacia. „Wydając w przyszłości opinie nt. wniosków o poszerzeniu Rzeszowa chcę się oprzeć na opinii fachowców. Ufam, że będzie to też wskazówka dla władz miasta, w jakim kierunku rozszerzać granice. Liczę, że rada wypełni też brak dialogu, jaki obecnie można zaobserwować” – zaznaczyła Leniart.

Rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa Maciej Chłodnicki powiedział PAP, że decyzja o włączeniu Matysówki i Miłocina to dobra wiadomość zarówno dla mieszkańców stolicy Podkarpacia, jak i tych sołectw. „Prezydent Rzeszowa wkrótce spotka się z mieszkańcami tych sołectw i będzie chciał usłyszeć od nich jakich inwestycji oczekują” – dodał.

Odnosząc się do negatywnych opinii ws. pozostałych sołectw i przyłączenia całej gminy Krasne, Chłodnicki zaznaczył, że samorząd niemal co roku składa wnioski o rozszerzenie granic i nie zawsze są one pozytywnie opiniowane.

Zadeklarował, że jeśli wojewoda powoła radę naukową ds. poszerzenia granic Rzeszowa, to przedstawiciel miasta weźmie w niej udział. „To dobry pomysł, bo im więcej mówimy o poszerzeniu tym lepiej” – powiedział.

Poszerzanie granic Rzeszowa to jeden z priorytetów rządzącego miastem od 2002 r. prezydenta Tadeusza Ferenca. Pierwsze rozszerzenie granic stolicy Podkarpacia miało miejsce w 2006 r., a potem następowało kilka razy.

Przed powiększeniem, w roku 2005, Rzeszów miał powierzchnię 54 km kw. i liczył 159 tys. mieszkańców. Obecnie jest to odpowiednio ponad 120 km kw. i ponad 190 tys. mieszkańców.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP