Dzień Niezapominajki: pamiętajmy – o ogrodach!

Dzień Niezapominajki: pamiętajmy – o ogrodach!

Słynna polska poetka Maria Konopnicka tak pisała:
Niezapominajki
to są kwiatki z bajki!
Rosną nad potoczkiem,
patrzą rybim oczkiem.

Gdy się płynie łódką,
Śmieją się cichutko
I szepcą mi skromnie:
„Nie zapomnij o mnie”.

Przepiękny wiersz nawiązujący nie tylko do niebieskich, drobniutkich kwiatów, ale także do tego, co w życiu jest ważne i oczym nie powinniśmy zapominać. Legend o niezapominajce jest sporo. Choćby taka: gdy Pan Bóg tworzył świat, każdej roślinie nadawał nazwę. Przypadkowo pominął drobny, niebieski kwiat. Ten zapytał wreszcie Stwórcę, dlaczego nie dał mu nazwy. Wtedy Pan Bóg odrzekł: – Od teraz będziesz nazywać się: niezapominajka.

Niezapominajka to kwiat, który zapominalskim ma pomóc zapamiętać istotne sprawy do wykonania. To również symbol zakochanych, gdy czeka ich tymczasowe rozstanie. Aby jedna połówka nie zdradziła drugiej podczas jej nieobecności, zakochani mają przy sobie niezapominajkę, dzięki której pamiętają o swojej wybrance lub swoim wybranku i pozostają wierni. Co roku obchodzimy Święto Polskiej Niezapominajki. Świętujemy go od 2002 r. 15 maja. Jego inicjatorem był Andrzej Zalewski, który wystąpił z taką propozycją w programie Ekoradio, emitowanym przez Polskie Radio Program I. W tym dniu promujemy szczególnie walory polskiej przyrody i różnorodność biologiczną, przypominamy o potrzebie jej ochrony. Dodatkowo „nie-zapominajka” ma na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji, lokalnych tradycji. Święto to zachęca nas do pamiętania o bliskich, życzliwości i otwarcia na drugiego człowieka, dostrzeżenia go na własnym osiedlu, dzielnicy czy mieście, przypomina o istocie dbania o nasze otoczenie.

Tego roku 15 maja Liga Ochrony Przyrody Oddział w Sanoku przeprowadziła zajęcia w Przedszkolu numer 1 na zaproszenie pani Marioli Piróg. Przedszkolaki ,,stworzyły” prężnie działające Koło LOP i w tematach przyrodniczych czują się jak ,,ryba w wodzie”. Krótka prezentacja głównego bohatera dnia – NIEZAPOMINAJKA: Myosotis L. – dosłownie „mysie uszko”,  rodzaj roślin należący do rodziny ogórecznikowatych. Zwyczajowo nazywanych niezabudką. Rodzaj obejmuje ok. 50 gatunków roślin zielnych, zarówno jednorocznych, dwuletnich, jak i bylin. Kwiaty niebieskie w różnych odcieniach. Z upływem czasu zmieniają barwę na różową. Ta roślina preferuje zacienione (wyjątkiem jest niezapominajka alpejska lubiąca słońce) i mokre miejsca, zarośla, mokradła, lasy, góry. Niezapominajka wyrasta nawet na terenach zalewowych. W uprawie ogrodowej roślin ta nadaje się np. jako ozdoba rosnąca wzdłuż chodników i ogrodzeń oraz jako otoczka innych, większych kwiatów. Najlepiej rośnie w wilgotnej glebie bogatej w próchnicę.

Przedszkolaki poznały nie tylko sam kwiat, ale także poradziły sobie z piramidą niezapominajek – wymyślając, o czym powinniśmy zawsze pamiętać. Wydawać by się mogło, że segregowanie śmieci nie może być interesującym zajęciem, ale …nic bardziej mylnego. W kolorowe pojemniki dzieci wrzucały odpowiednie odpadki. Każdy śmieć został poddany dogłębnej analizie. Po takim wysiłku czas na zajęcia plastyczne – w przeciągu kilku minut dzieci stworzyły niezapominajkowe arcydzieła. Każdy z uczestników spotkania został ,,księżniczką” lub ,, rycerzem” niezapominajki i otrzymał wyjątkowy medal. Ma on przypominać nam, nie tylko 15 maja, że o naszą planetę należy dbać.

Amelia Piegdoń

 


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here