27 maja – Dzień Samorządu Terytorialnego

 

Służba społeczeństwu to istota samorządu; trzeba mieć powołanie do tej służby, ale trzeba mieć też odwagę – podkreślił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego. Przedstawiciele organizacji samorządowych przekazali prezydentowi pismo, w którym zaapelowali o podjęcie „niezbędnych działań dla przeciwdziałania recentralizacji i osłabiania samorządu terytorialnego”.

Prezydent zwrócił uwagę, że prawdziwym podmiotem służby ludzi, którzy są samorządowcami, są ich współobywatele, współmieszkańcy.

„Służba społeczeństwu to jest to, czego się państwo kiedyś podjęliście, czego cały czas się podejmujecie, w tym roku też się będziecie zapewne podejmowali w wielu przypadkach biorąc pod uwagę, że dla samorządu terytorialnego w Polsce jest to rok wyborczy” – mówił prezydent do obecnych na uroczystości samorządowców.
„Trzeba mieć nie tylko powołanie do tej służby, ale trzeba mieć jeszcze odwagę. Wszyscy wiemy, że to jest bardzo poważne wyzwanie związane z wieloma trudnościami” – zauważył.
Jak powiedział prezydent, odbudowanie samorządu terytorialnego było „jedną z lepszych rzeczy” jakie wydarzyły się po 89 r.”Odtworzenie, odbudowanie samorządu terytorialnego to było oddanie istotnej części spraw publicznych, tych bliskich zwykłemu człowiekowi, w ręce społeczne (…). Tak się stało i tak się dzieje. I to bardzo dobrze, że władza sprawowana jest na szczeblu lokalnym, na szczeblu regionalnym. Władza niezależna od tej, która realizowana jest, jako władza centralna” – zaznaczył prezydent.
Dodał, że zasada subsydiarności jest jedną z naczelnych zasad, która wynika z naszej konstytucji, wpisana jest – choć nie expressis verbis – w ustawy samorządowe, ale przede wszystkim jest zasadą europejską.
Prezydent zwrócił się do samorządowców z prośbą o „pewną refleksję nad tym, co do tej pory”. „Po ponad 20 latach od 97 r., odkąd mamy konstytucję Rzeczpospolitej, tej nowej Rzeczypospolitej, odnowionej, potrzebna jest nowa konstytucja, a na pewno potrzebna jest debata nad tym, co do tej pory. Potrzebna jest dyskusja i refleksja. I o tę refleksję państwa proszę, (o refleksję) i z poziomu ogólnopaństwowego, ale także właśnie tego, który państwa najbardziej dotyczy i który najlepiej znacie – poziomu jednostek samorządu terytorialnego” – mówił do zgromadzonych w ogrodach Pałacu Prezydenckiego.
„Kończąca się kadencja samorządu terytorialnego przyniosła wiele zdarzeń pozytywnych (…) Musieliśmy się jednak również zmierzyć z szeregiem wydarzeń, które w naszej zgodnej opinii osłabiają polską samorządność. Mamy tu przede wszystkim na myśli postępującą recentralizację państwa” – napisali samorządowcy w piśmie do prezydenta.
Jak podkreślili, ostatnim przykładem takiego działania jest „paraliż” zadań przekazanych do Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”, które – w ich ocenie – jest jak dotąd „niewydolne”.
W piśmie odnieśli się też do zawetowanej przez prezydenta ustawy o RIO, zmniejszenia wynagrodzeń pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie wyboru i powołania oraz „braku działań na rzecz stabilizacji i wzmocnienia finansów samorządowych”.
„Z niepokojem obserwujemy pogarszający się dialog rządu RP ze stroną samorządową” – oświadczyli samorządowcy.
W ich ocenie „niepoparte faktami pomówienia doprowadziły do uchwalenia źle przygotowanej nowelizacji kodeksu wyborczego, co uniemożliwi sprawne przeprowadzenie najbliższych wyborów”.
„Pochodzimy z różnych środowisk, prezentujemy różne poglądy. Łączy nas przekonanie, że walka polityczna ma swoje granice i nie może prowadzić do osłabiania instytucji państwa” – napisali samorządowcy.
Dzień Samorządu Terytorialnego – obchodzony 27 maja – został ustanowiony przez Sejm RP uchwałą z 29 czerwca 2000 roku dla upamiętnienia pierwszych wyborów samorządowych w 1990 roku i w rocznicę 10-lecia odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego.
Źródło: Serwis Samorządowy PAP