PASS-POL i Zespół Szkół nr 1 zaangażowały się w pomoc dla Michała

22-letni Michał Radziejowski pochodzi z Sanoka. Na co dzień studiuje informatykę stosowaną na AGH. Do tej pory rozwijał swoje pasje, spełniał marzenia, teraz w szpitalu ma inny cel – za wszelką cenę pragnie wygrać z białaczką. W dniu 25 maja w sali konferencyjnej Pass-Pol oraz Zespole Szkół nr 1 odbyły się spotkania, mające na celu edukowanie i uświadamianie różnych grup społecznych. Oddanie szpiku – wbrew mitom- wcale nie wiąże się z bólem, a może uratować komuś życie. Statystyki są niepokojące – w Polsce, co godzinę, jedna osoba dowiaduje się, że ma białaczkę.

W akcję „Pomóż Michałowi i innym” zaangażowali się pracownicy firmy PASS-POL. W spotkaniu prowadzonym przez Edytę Wilk, naszą redakcyjną koleżankę, uczestniczyli brygadziści oraz kierownicy poszczególnych wydziałów. Edyta Wilk opowiadała o Fundacji DKMS, procesie rejestracji, podkreślała, jak ważna jest świadoma decyzja, a nie pod wpływem emocji. Mówiła o tym jak sama została dawcą szpiku cztery lata temu – jej genetyczną bliźniaczką jest Martina, pochodząca ze Słowacji, z którą ma stały kontakt. – To nic strasznego – zapewniała.

Rejestracja przebiega bardzo sprawnie, to kwestia zaledwie kilku minut, pobierany jest wymaz z policzka, wypełniane są niezbędne formularze. Rejestracja jest ogólnoświatowa. Później czekamy na telefon. Szpik oddajemy w jednej z wybranych klinik w Polsce. Wiele osób obawia się, że bycie dawcą wiąże się z bólem, wbijaną w kręgosłup igłą. Nic podobnego. Nasz lęk i obawy biorą się raczej z niewiedzy. W 80 % szpik pobierany jest metodą aferezy, który wygląda poniekąd jak oddanie krwi czy transfuzja. W zależności od różnych czynników trwa to od 3 do 6 godzin. Innym, zdecydowanie rzadziej stosowanym sposobem jest pobranie szpiku z nakłucia talerza kości biodrowej. Zabieg odbywa się pod ogólnym znieczuleniem i trwa około 40 min.

Podczas spotkania prelegentka chętnie udzielała odpowiedzi na zadawane pytania. Na zakończenie rozdano ulotki, które przedstawiciele poszczególnych działów mieli wręczyć swoim pracownikom.

Kolejne spotkania edukacyjne odbyły się w Zespole Szkół nr 1 – z uwagi na ilość uczniów, podzielono je na cztery serie. Zarówno młodzież, jak i nauczyciele z zaciekawieniem przysłuchiwali się, chętnie zadawali pytania, a niektórzy słysząc historię Michała, bardzo się wzruszyli. Akcja już w chwili obecnej przyniosła niesamowity efekt – blisko 40 uczniów z Ekonomika zaangażowało się jako wolontariusze w pomoc przy rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Liczymy, że będzie jeszcze więcej, zarówno wolontariuszy, jak i potencjalnych dawców szpiku.

Edyta Szczepek

Spotkanie informacyjne w firmie Pass-Pol

Spotkanie w ZS nr 1