449 osób postanowiło podzielić się cząstką siebie z innymi potrzebującymi

449 nowych potencjalnych dawców szpiku w bazie DKMS to wynik weekendowej akcji “Pomóż Michałowi i innym” zorganizowanej w Sanoku. Celem jest znalezienie dawcy szpiku dla 22-Michała, który choruje na białaczkę.

Akcję rejestracji zainicjowała rodzina i przyjaciele Michała, a obecnie do wolontariuszy dołączyli uczniowie z „ekonomika„, LO I i LO II, studenci z PWSZ. Wszystkie sanockie media przez cały tydzień prowadziły akcję edukacyjną, by obalić mit igły wbijanej w kręgosłup. Dzięki tym staraniom wielu sanoczan zdecydowało podzielić się cząstką siebie. Nie obyło się bez wzruszających momentów. Przykładem może być małżeństwo, które przyszło trzymając się za ręce:
– Razem stanęliśmy na ślubnym kobiercu, razem rejestrujemy się by pomagać innym.

To nie koniec rejestracji w Sanoku. W następny weekend wolontariusze będą obecni w sobotę, podczas konkursu „Garaż 2018„, w sanockim skansenie oraz podczas Pikniku Rodzinnego w niedzielę, również w skansenie.

Jeszcze raz przypominamy fakty

Na czym polega rejestracja?

Rejestracja polega na wypełnieniu formularza i pobraniu za pomocą specjalnych pałeczek materiału genetycznego z wnętrza policzka. Procedura trwa kilka minut, jest całkowicie bezbolesna i bezpieczna. Z próbki wykonywana jest typizacja antygenów zgodności tkankowej. Wyniki badania wraz z danymi z formularza wprowadzane są do bazy dawców komórek macierzystych, a dawca otrzymuje kartę potencjalnego dawcy szpiku.

Kto może być dawcą?

Dawcą może być każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 55 lat, która waży minimum 50 kg. Metody pobrań komórek macierzystych są dwie: z krwi obwodowej (stosuje się ją w ponad 80 procentach przypadków) i z talerza kości biodrowej. Obie są bezpieczne.

Jak wygląda pobranie szpiku?

W przypadku pierwszej metody komórki pobiera się metodą zwana aferezą. W dniu pobrania w oba przedramiona dawcy zakładane są dojścia dożylne. Krew przepływa z jednego przedramienia poprzez separator komórek i wraca drugim dojściem dożylnym do organizmu. Zabieg trwa około 3-4 godzin i nie wymaga hospitalizacji.

W drugiej metodzie od znajdującego się pod znieczuleniem ogólnym dawcy, z talerza kości biodrowej, pobiera się około 1 litra mieszaniny szpiku kostnego i krwi, która zawiera około 5 procent szpiku kostnego, regenerującego się w organizmie w ciągu około 2 tygodni. Po zabiegu dawca zostaje w szpitalu na standardową, 72 godzinną obserwację.

 

2 czerwca, w sobotę wolontariusze rejestrowali potencjalnych dawców  w sześciu lokalizacjach. 3 czerwca, w niedzielę rejestracja odbywała się na sanockim Rynku.
Wywiad z mamą Michała –> KLIK