Od Sofoklesa do Becketta. Przystanek „Makbet”

W czwartek 14 czerwca o godzinie 18.00 w Sali Gobelinowej sanockiego zamku rozpocznie się kolejne spotkanie z cyklu „Źródła kultury. Od Sofoklesa do Becketta”. Tym razem organizatorzy – Miejska Biblioteka Publiczna – zapraszają na przystanek „Makbet” w tłumaczeniu Antoniego Libery. Spotkanie poprowadzi Janusz Szuber, tłumacz zaś wcieli się w postaci dramatu, w wyborze faworyzując wiedźmy…

„Makbet” w tłumaczeniu Antoniego Libery ukazał się w 2002 roku nakładem Oficyny Literackiej Noir sur Blanc. Niewielka książeczka została opatrzona przedmową Sławomira Mrożka.

Kim jest Makbet? Chce żyć mocniej niż inni. Zna przepowiednię, ale w nią nie wierzy. Sądzi, że siłą uda mu się wyznaczyć dla siebie niezależną drogę, ale to nie Makbet przechytrza swoje przeznaczenie, to los ostatecznie dopada Makbeta.

Antoni Libera wyznaje, że ze wszystkich dramatów Szekspira właśnie „Makbet” fascynował go najbardziej i dlatego, mimo że wysoko ceni przekłady Stanisława Barańczaka, postanowił sztukę spolszczyć po swojemu.

„Makbet” nie jest baśnią o złym królu, wiedźmach, walce o władzę, ostatecznej klęsce zła. Jest filozoficzną przypowieścią, która stawia pytanie o charakter ludzkiego poznania. Skąd się bierze wiedza? Co wiemy o sobie? O świecie, który nas otacza i jest dotykalny, a co o tym, którego doświadczamy inaczej, w przeczuciach lub snach? Przypowieścią, która pyta o granice człowieczeństwa, poza którymi czyha jedynie zguba – czy są ruchome, czy stałe?

„Makbet” ma doskonałą kompozycję, wspaniale oddaje klimat średniowiecza, jego zalety są, zaiste, rozliczne…

„Sztuka mówienia i słuchania zanika, choć jednocześnie coraz więcej się gada, o teatrze, w teatrze i wszędzie indziej. Jeżeli więc chcemy zachować Szekspira na scenie, to mówmy go jasno, czysto i zwięźle” – rekomendował tłumaczenie Antoniego Libery Sławomir Mrożek.

W czwartek, 14 czerwca – warto się o tym wszystkim przekonać. Przyjść do Sali Gobelinowej, posłuchać, jak William Szekspir mówi do nas – za pośrednictwem tłumacza – zwięźle, w soczystej polszczyźnie.

msw

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj