Fałszywe prawa jazdy zatrzymane na granicy państwa

Od początku tego roku, na podkarpackich przejściach granicznych zauważalny jest wzrost liczby zatrzymanych fałszywych dokumentów, zwłaszcza ukraińskich praw jazdy. Obywatele Ukrainy fałszują te dokumenty, aby móc m.in. pracować w UE jako zawodowi kierowcy.
17 lipca funkcjonariusze Straży Granicznej z przejścia granicznego w Korczowej, w trakcie kontroli na wjazd do Polski 23-letniego ob. Ukrainy, ujawnili podrobione prawo jazdy. Jak się wkrótce okazało, mężczyzna, mając orzeczony w swoim kraju zakaz prowadzenia pojazdów kupił sobie nowy dokument. Miał pracować jako kierowca. Fałszywka do złudzenia przypominała oryginał.

Dzień wcześniej, na przejściu granicznym w Budomierzu, zatrzymano 29-letniego ob. Ukrainy, który deklarował wjazd do UE w celu podjęcia pracy jako kierowca samochodu ciężarowego. W trakcie kontroli dokumentów funkcjonariusze ujawnili, że jego prawo jazdy jest fałszywe. Mężczyzna przyznał się do podrobienia dokumentu, twierdząc, że chciał pracować w UE jako zawodowy kierowca.

Również, funkcjonariusze z Korczowej ujawnili u ob. Ukrainy opuszczającego Polskę, że ma przerobione ubezpieczenie OC zielona karta. Mężczyzna, odręcznie przerobił sobie datę ważności ubezpieczenia, aby przedłużyć obowiązywanie polisy i uniknąć kary.

Od początku tego roku na podkarpackich przejściach granicznych funkcjonariusze Straży Granicznej ujawnili ponad 120 fałszywych praw jazdy. W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku jest to 3,5-krotny wzrost. Ujawniono także ponad 80 fałszywych dowodów rejestracyjnych i 40 ubezpieczeń OC.

Najwięcej zatrzymań fałszywych dokumentów podróży ma miejsce w drogowych przejściach granicznych w Korczowej i Medyce.

Fałszywe prawa jazdy/ dokumenty zostają zabezpieczone. Straż Graniczna przekazała sprawy do dalszego prowadzenia Policji.

źródło informacji: Bieszczadzka Straż Graniczna