PIT rozliczany przez fiskusa

PIT rozliczany przez fiskusa

Jak składać zeznania podatkowe?

albert kastki 300x213 - PIT rozliczany przez fiskusaPrzeszło 60 proc. podatników, składając zeznania za ubiegły rok, wybrało drogę elektroniczną i rozliczyło się za pomocą e-deklaracji. – Mam nadzieję, że w tym roku z formy elektronicznej skorzysta jeszcze więcej osób – mówi Albert Kątski, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sanoku. – W tym roku wprowadzamy nową usługę dla podatników – e-PIT. Czyli to urząd skarbowy przygotuje zeznanie podatkowe i udostępni je podatnikowi elektronicznie, bez żadnego dodatkowego wniosku podatnika – dodaje. Albert Kątski tłumaczy, na czym polegają zmiany w rozliczaniu podatku dochodowego i w jaki sposób sprawnie i bezpiecznie dokonać rozliczenia.

Obowiązki płatnika

Zmienił się termin składania przez płatników (pracodawców) informacji PIT-11 i PIT 8-C. Są to informacje, które otrzymuje każdy pracownik zatrudniony czy to na umowę o pracę czy umowę zlecenie, a także w przypadku PIT-8C – dochody z giełdy ze sprzedaży papierów wartościowych. W ubiegłym roku był na to czas do końca lutego, w tym roku płatnik ma obowiązek przesłać takie informacje do urzędu skarbowego do końca stycznia i tylko i wyłącznie w formie elektronicznej. Pewne problemy mogą mieć małe firmy, które nie prowadzą elektronicznej ewidencji, ale one także będą musiały w formie elektronicznej przesłać wymagane informacje.

urzad skarbowy sanok 285x300 - PIT rozliczany przez fiskusaW tym miejscu chciałbym serdecznie zaprosić na szkolenie dot. zmian w podatku PIT od 01.01.2019 r., związanych z rozliczeniem za 2018 r. (m.in. sposoby podpisania i wysłania przez płatników do urzędu skarbowego informacji o dochodach), które odbędzie się w ramach prowadzonej kampanii informacyjnej skierowanej do płatników. Szkolenie dedykowane jest dla wszystkich pracodawców i płatników. Odbędzie się w dwóch turach w dniach 21.01.2019 r. oraz 23.01.2019.r. o godz. 10.00 w siedzibie Urzędu Skarbowego w Sanoku. (Świetlica PSS).

 

Z tych informacji zostaną wygenerowane przez system zeznania PIT 37 dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Wygenerowanie nastąpi 15 lutego. Każdy pracownik, zatrudniony na umowę o pracę lub umowę zlecenie, który otrzymał PIT 11, od 15 lutego będzie się mógł rozliczyć, a w zasadzie urząd zrobi to za niego. Zeznanie zostanie przygotowane dla każdego bez konieczności składania żadnego wniosku. Od 15 lutego na stronie Podatki.gov.pl (dalej kolejno zakładki „PIT” oraz „Twój e-PIT”) każda osoba znajdzie wstępnie wypełnione przez urząd zeznanie podatkowe PIT-37 oraz/ lub PIT-38.

Uwaga na ulgi

PIT 37 zostanie wygenerowany na podstawie PIT 11, a więc dochodów, jakie pracownik osiągnął w 2018 roku, do tego uwzględnione zostaną ulgi, np. na dzieci, na podstawie danych z ubiegłego roku. Dotyczy to także przekazania 1 proc. podatku na organizację pożytku publicznego. Wszystko będzie powtórzone, czyli niejako „zaciągnięte” na podstawie tego, co podatnik deklarował w zeznaniu z poprzedniego roku.

15 lutego

Każdy podatnik 15 lutego będzie miał możliwość dostępu do wygenerowanego przez urząd PIT 37 lub PIT 38 (PIT 38 – jeżeli podatnik ma dochody z kapitałów pieniężnych – funduszy inwestycyjnych. 15 lutego jest datą wyjściową. Od tego momentu podatnik może wejść na portal podatkowy podatki.gov.pl (dalej kolejno zakładki „PIT” oraz „Twój e-PIT”). Do swojego PIT-u będzie można się zalogować za pośrednictwem bezpłatnego profilu zaufanego, albo tzw. danych autoryzacyjnych, czyli:

1. numer PESEL (lub NIP i datę urodzenia ),

2. kwota przychodu z deklaracji za rok 2017,

3.kwota przychodu z jednej z informacji od pracodawców (np. PIT-11) za rok 2018.

Po uwierzytelnieniu wchodzimy na e-PIT, przedstawiamy się swoim PESEL, NIP-em, i przeglądamy swój e-PIT. Jeżeli zgadzamy się z danymi, wówczas PIT zatwierdzamy. Jeżeli zaszły pewne zmiany, wówczas dokonujemy korekty. Jeżeli ktoś w poprzednim roku podatkowym rozliczył ulgę na dwoje dzieci, a w tym roku np. jedno z dzieci pracowało i uzyskało dochód powyżej 3089zł, lub komuś urodziło się dziecko w 2018r., to należy nanieść korektę i dopiero potem PIT zatwierdzić. W dniu, kiedy zatwierdzimy PIT, możemy uznać, że PIT został złożony. Możemy sobie ten PIT wydrukować i pobrać z systemu urzędowe poświadczenie odbioru potwierdzające, że dokonaliśmy rozliczenia.

Mając otwarty PIT 37 możemy zmienić lub dopisać nie tylko ulgę, ale też organizację pożytku publicznego. Możemy też z przekazania 1 proc. podatku się wycofać. Możemy także zmienić formę rozliczenia z indywidualnego na wspólny z małżonkiem.

Szybciej zwrot

W mediach trwa kampania, popularyzująca taki sposób rozliczania się. Są nowe terminy zwrotu podatków. W ubiegłym roku, bez względu na to, czy podatnik wybrał rozliczenie drogą elektroniczną czy w urzędowym okienku składał zeznanie w formie papierowej, zwrot następował do trzech miesięcy od dnia złożenia zeznania. Teraz jeżeli rozliczymy się elektronicznie, poprzez e-PIT bądź poprzez system e-deklaracje, termin zwrotu to 45 dni od dnia złożenia takiego zeznania. Dla PIT-ów 37 ten termin liczy się od 15 lutego, czyli od momentu, kiedy system wygeneruje PIT-y 37 na podstawie PIT-ów 11. Samodzielne złożenie deklaracji PIT-37 przed datą 15 lutego zostanie przyjęte z datą wpływu dopiero 15 lutego i od tej daty będzie liczony termin zwrotu nadpłaty.

Osoby, które posiadają Kartę Dużej Rodziny zwrot otrzymają do 30 dni od dnia złożenia zeznania.

Jeżeli podatnik prowadzi działalność gospodarczą i składa PIT-y 36 lub 36.L, pozostaje to tak jak dotychczas. Czas zwrotu nadpłaty podatku – o ile taki wystąpi – liczy się od momentu złożenia zeznania. Jeżeli złożono PIT droga elektroniczną, wówczas jest to 45 dni, jeśli w okienku, papierowo, tradycyjnie, wówczas trwa to trzy miesiące.

Wszystko pod kontrolą

Kiedy wprowadzamy do systemu swoje zeznanie podatkowe, np. poprzez e-deklaracje, wówczas blokowane jest to, które wcześniej zostało wygenerowane przez Urząd w dniu 15.02.2019 r. Rozpoznanie odbywa się poprzez PESEL, NIP, datę urodzenia etc. Jeżeli podatnik jest zatrudniony o umowę o pracę i jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą, wówczas dla niego generowany jest PIT 37 na podstawie PIT-u 11, jaki przesyła pracodawca, jednak podatnik ten będzie miał obowiązek złożyć PIT 36 jako prowadzący działalność gospodarczą i dodać dochody wynikające z umowy o pracę. Trzeba też pamiętać, że w automatycznie wypełnionym zeznaniu nie będzie dochodów z innych źródeł niż PIT-11 i PIT-8C, np. nie będzie dochodów z zagranicy.

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji w zakresie dokonywania rozliczeń za 2018 r. można kontaktować się telefonicznie z Urzędem Skarbowym w Sanoku pod numerami: 13 46 16 316, 13 46 16 322, 13 46 16 320. Można również na portalu podatki.gov.pl znaleźć instrukcję, w jaki sposób dokonuje się rozliczenia podatku.

Pragnę poinformować również, że w Urzędzie zorganizowane będzie stanowisko komputerowe, dostępne dla podatników z możliwością korzystania z usługi Twój e-PIT. W trakcie korzystania z tego stanowiska podatnicy będą mogli liczyć na pomoc pracowników Urzędu w tym zakresie.

Jeszcze jedna informacja jest istotna: podatnik może wybrać, w jaki sposób dokonuje rozliczenia. Od niego zależy, czy to zrobi drogą elektroniczną czy „papierową”.

Zachęcam wszystkich podatników aby dokonywali rocznych rozliczeń za 2018 r. w sposób elektroniczny, gdyż w ten sposób unikną stania w kolejce przez okienkiem, a także w przypadku rozliczenia elektronicznego o wiele szybciej otrzymają zwrot nadpłaty wynikającej ze złożonego zeznania.

– Zmiany są spore, ale mam nadzieję, że w znaczący sposób usprawnią rozliczanie się i podatnicy będą z nich zadowoleni – podsumowuje Albert Kątski.

Wysłuchała msw

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj