W Sanoku uczczono Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

W Sanoku uczczono Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Dziś w Sanoku uczczono Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Uroczystości rozpoczęły się na cmentarzu żydowskim, następnie w skansenie odbyła się konferencja, podczas której wysłuchano referatów m.in. na temat twórczości Kalmana Segala, pisarza pochodzenia żydowskiego, przed wojną ucznia Gimnazjum Męskiego im. Królowej Zofii, który w swoich utworach – przede wszystkim w powieści „Śmierć archiwariusza” upamiętnił Zagładę sanockich Żydów.

W obchodach uczestniczył burmistrz Tomasz Matuszewski, który podczas konferencji w skansenie powiedział m.in:

„Rano na cmentarzu żydowskim uczciliśmy pamięć mieszkańców Sanoka, którzy zostali zamordowani w czasie II wojny światowej. Wcześniej stanowili obok Polaków i Ukraińców trzecią część lokalnej społeczności. Sanok jest miastem, który wyrasta i czerpie z wielu tradycji. Jedną z nich jest kultura żydowska. Sanoccy Żydzi to byli ludzie zamożni, właściciele kamienic, lekarze, kupcy ze sklepików z charakterystycznym wejściem, jakich wiele zachowało się do dziś w Śródmieściu, oraz biedota, która gnieździła się w skromnych chatach – wszyscy ci mieszkańcy mieli swój wkład w to, co nazywamy „duszą” miasta.

Podobnie jak inne społeczności, także sanoccy Żydzi różnili się między sobą. Spora grupa mówiła wyłącznie po polsku i traktowała Polskę jako swoją ojczyznę.
Nie ma już w Sanoku społeczności żydowskiej. Pozostały nieliczne pamiątki i ślady jej istnienia przed wojną. Te pamiątki i ślady musimy zachować dla siebie i dla następnych pokoleń, Dzisiaj z całego świata przyjeżdżają tutaj dzieci i wnuki osób ocalonych z Zagłady, żeby poznać ojczyznę swoich przodków.

Obchodzimy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Cieszę się, że spotykamy się w skansenie, ponieważ to muzeum wzorowo dba o zachowanie wielokulturowego dziedzictwa mieszkańców ziemi sanockiej.

Pamięć o przeszłości to lekcja dla następnych pokoleń. Pamięć o ofiarach Holokaustu to lekcja wyjątkowa, z której cały współczesny świat musi wyciągnąć odpowiednie wnioski i zrobić wszystko, aby ta najokrutniejsza z historii XX wieku nigdy, przenigdy się nie powtórzyła”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj