Razem oszczędniej. Współpraca Sanoka, Leska i Ustrzyk Dolnych

Razem można osiągnąć więcej – współpraca trzech bieszczadzkich miast jest przykładem, w jaki sposób projekt, realizowany przez trzy gminy, zapewni oszczędności każdej z nich szybciej i efektywniej, niż gdyby został wdrożony przez każdą z osobna.

18 lutego burmistrz Tomasz Matuszewski uczestniczył w spotkaniu z burmistrzami Leska i Ustrzyk Dolnych, Adamem Snarskim i Bartoszem Romowiczem, dotyczącym współpracy w ramach bieszczadzkiego trójmiasta. Rozmowy dotyczyły projektu, który umożliwia zmniejszenie kosztów energetycznych administrowanych przez gminy miast Sanok, Lesko i Ustrzyki Dolne budynków.

Gminy nie ponoszą kosztów. Firma inwestuje w projekt, montuje konstrukcje fotowoltaiczne, a następnie „odbiera” sobie zainwestowane pieniądze z oszczędności, jakie można uzyskać dzięki inwestycji. Wyliczenia wskazują, że inwestycja zwraca się w przeciągu pięciu do siedmiu lat. – Dziś gwarancja na urządzenia fotowoltaiczne obejmuje okres od 25 do 30 lat. Oszczędności są więc gwarantowane, tyle że trzeba na nie poczekać. Gdyby jedna tylko gmina przystąpiła do projektu, ten czas byłby znacznie dłuższy – mówi Tomasz Matuszewski.

Budynki, które zostaną przeznaczone do projektu to szkoły, przedszkola, żłobki oraz jednostki administrowane przez Gminę Miasta Sanoka.
– To długofalowy projekt, możliwy do realizacji w ramach bieszczadzkiego trójmiasta. Bardzo sobie cenię współpracę z burmistrzami Leska i Ustrzyk Dolnych. Podczas spotkania Bartosz Romowicz powiedział, że Sanok jest bramą, Lesko sercem Bieszczadów, a Ustrzyki – stolicą. Chcielibyśmy być przykładem dla innych gmin. Zwłaszcza w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Jest to obszar jeszcze przez nas dostatecznie niezagospodarowany – uważa burmistrz Matuszewski.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj