H9-21 w BWA. Autobus z Sanoka w roli modela

H9-21 w BWA. Autobus z Sanoka w roli modela

Od piątku do poniedziałku na Rynku stał autobus – stary poczciwy Autosan H9. Nie po to, by zasilić tabor miejskiej komunikacji samochodowej, lecz by zainteresować przechodniów wystawą, którą 22 lutego do 22 marca można oglądać w BWA Galerii Sanockiej. „H9 – 21” – tak nazywa się ekspozycja prac Igora Przybylskiego.

 

Igor Przybylski ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, jest adiunktem na Wydziale Malarstwa macierzystej uczelni. Podczas wernisażu wyjaśniał, skąd jego zainteresowanie obiektem, zaprojektowanym i produkowanym w Sanoku w latach 1973 – 2006, noszącym symbol H9, plus symbol identyfikujący rozmaite jego odmiany. To najbardziej popularny pojazd transportu publicznego. W pracach nad projektem, które trwały do roku 1967, miał swój udział także Zdzisław Beksiński i pewne elementy stylistyczne z projektu jego prototypu zostały przemycone do seryjnego modelu.

 

Dziś H9 to unikaty.

Na wystawie w BWA można oglądać obrazy, przedstawiające elementy wzornictwa, charakterystycznego dla modeli, które jeszcze przed kilkoma dekadami były stałym, najczęściej spotykanym elementem miejskiego krajobrazu w skali całego kraju.

Tyle że wtedy, nie zwracaliśmy na nie uwagi w taki sposób, jak to robimy dziś…

msw

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj