Biznes i ekologia? To możliwe! - mówi wiceprezes spółki Ursa Maior

Biznes i ekologia? To możliwe! – mówi wiceprezes spółki Ursa Maior

Bieszczadzki browar rzemieślniczy jest zasilany w 100 procentach własnym
prądem ze słońca. Prawdopodobnie jako pierwszy w Europie. Bez żadnych
dotacji.

„Całość produkowanego prądu będzie wykorzystywana do produkcji piwa, co sprawia, że prawdopodobnie będziemy jedynym w Europie browarem rzemieślniczym, który w 100 procentach jest zasilany własnym prądem ze słońca. Samo Centrum Bieszczadzkich Smaków Ursa Maior, którego częścią jest browar, będzie samowystarczalne w 65 proc. pod względem zapotrzebowania na energię elektryczną. W momencie, gdy produkcja przewyższa zapotrzebowanie, prąd ze słońca jest przekazywany do lokalnej sieci energetycznej” – powiedział dr Andrzej Czech, wiceprezes spółki Ursa Maior (łac. Wielka Niedźwiedzica) będącej właścicielem browaru w Uhercach Mineralnych.

Począwszy od 2019 roku na wszystkich etykietach na piwach Ursa będzie umieszczone specjalne logo o energii słonecznej, pozwalające rozpoznać, że piwo zostało wyprodukowane dzięki energii słonecznej. Generator fotowoltaiczny o mocy 50 kWp zajmuje 293 m kwadratowych dachu zorientowanego idealnie na południe. Składa się z 175 modułów fotowoltaicznych najnowszej generacji. Dzięki instalacji fotowoltaicznej Ursa Maior uniezależni się od rosnących cen prądu, uniknie emisji prawie 30 ton dwutlenku węgla rocznie, a zwrot z inwestycji nastąpi w ciągu około 6 lat.

Mamy „fioła” na punkcie recyklingu i upcyklingu – mówi Andrzej Czech. – Z worków po słodzie używanym do warzenia piwa lokalne dzieci szyją modne torby, dzięki czemu zarabiają na wakacje. Zużytą tekturę przerabiamy na pudełka, zestarych palet robimy stoły i inne meble oraz skrzynki na piwo, a zużyte
butelki przerabiamy na sztukę użytkową. W łazienkach kanalizacja wody szarej jest rozdzielona od wody czarnej. Dzięki temu lepiej wykorzystujemy powierzchnię naszej oczyszczalni. Stosujemy też fajne płócienne ręczniki w rolach, które pierze się nawet 100
razy! Nie stosujemy jednorazowych plastikowych kubków, słomek ani talerzyków. Wspieramy lokalne inicjatywy chroniące bieszczadzkie lasy i zwierzęta.

Więcej na temat proekologicznych pomysłów, realizowanych przez browar Ursa Maior w piątkowym wydaniu gazety.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj