„Turystyczny Dziennikarz Roku” – POT przyznał nagrody

Polska Organizacja Turystyczna przyznała tytuły Turystycznego Dziennikarza Roku 2018 w czterech kategoriach: artykuł, audycja radiowa, fotoreportaż oraz wideo. Wręczenie nagród odbyło się 1 marca podczas Balu Karnawałowego Branży Turystycznej w Wieliczce.

„Turystyczny Dziennikarz Roku” to konkurs, którego celem jest wyróżnienie najlepszych materiałów dziennikarskich promujących Polskę jako kierunek turystyczny. Do konkursu można było zgłaszać wszystkie artykuły prasowe, audycje radiowe, materiały wideo, fotoreportaże oraz programy telewizyjne, które powstały w 2018 roku. Mimo że była to pierwsza edycja, dziennikarze nadesłali 214 prac, z czego kapituła wybrała po jednej w każdej kategorii. Najwięcej zgłoszeń, bo aż 127 było w kategorii artykuł.

– Dziennikarze turystyczni mają bardzo ważne i odpowiedzialne zadanie. To od nich większość Polaków dowiaduje się o miejscach, które warto odwiedzić. Zależało nam na tym, by docenić wkład żurnalistów i fotografów w popularyzację polskiej turystyki krajowej. Kapituła konkursu miała niezwykle trudne zadanie. Wiele z nadesłanych prac było oryginalnych i w ciekawy sposób przedstawiały krajowe atrakcje turystyczne – mówił podczas gali wręczenia nagród prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Robert Andrzejczyk.

Turystycznym Dziennikarzem Roku 2018 w kategorii artykuł została Agnieszka Rodowicz, dzięki artykułowi „Podkarpacie. Jeden z tysiąca”, który ukazał się w magazynie „Podróże”. Artykuł ten pokazuje, że Polska kryje w sobie wiele ciekawych miejsc i historii. Autorka zwiedza województwo podkarpackie szlakiem koralików, które tworzą piękne ozdoby tzw. „krywulki”.https://drive.google.com/file/d/1GrxpZW0uI1HMURiKn0emcfa–giMDyZ0/view

Turystycznym Dziennikarzem Roku 2018 w kategorii audycja radiowa został Roman Czejarek, redaktor Programu 1 Polskiego Radia. Nagrodę otrzymał za cykl audycji „Jedyne takie miejsce” (dwa materiały). Pierwsza dotyczyła Ćmielowa, królestwa polskiej porcelany, natomiast druga poniemieckich bunkrów w Międzyrzeczu, które dziś są mieszkaniem nietoperzy.

https://www.polskieradio.pl/7/5586/Artykul/2236811,Cmielow-krolestwo-porcelanyhttps://www.polskieradio.pl/7/5586/Artykul/2219321,Miedzyrzecz-rejon-bunkrow-i-nietoperzy

Turystycznym Dziennikarzem Roku 2018 w kategorii fotoreportaż został Mieczysław Pawłowicz, fotograf, którego cykl zdjęć pt. „Kumoterki” ukazał się w magazynie „Świat i Ludzie”. Kumoterki to rodzaj wyścigu góralskiego. Na zdjęciach pokazano zmagania górali ze śniegiem, co stanowi jedną z zimowych atrakcji Podhala.

https://drive.google.com/drive/folders/1EiZ8vLaR-Md31MAJKfDek3Wckdq7TOQG

Turystycznym Dziennikarzem Roku 2018 w kategorii wideo została Monika Zalewska, dziennikarka telewizji Polsat. Wyróżniony materiał opowiada niezwykłą historię rodziców, którzy z dwoma niepełnosprawnymi synami zdobyli najwyższy szczyt w Polsce – Rysy.

http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2018-08-30/z-dwoma-niepelnosprawnymi-synami-zdobyli-rysy-najwyzszy-szczyt-w-polsce/?ref=wyszukiwarka

Każdy ze zwycięzców konkursu otrzymał pamiątkową statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 3 tys. złotych.

– Od początku zależało nam na tym, żeby był to projekt cykliczny. W przyszłym roku wybierzemy najlepsze prace z roku 2019. Dlatego już teraz zachęcam wszystkich dziennikarzy do publikowania tekstów, materiałów wideo i fotoreportaży o naszej pięknej ojczyźnie. Nie wykluczamy rozszerzenia konkursu o kolejne kategorie – dodał prezes POT.