Podkarpacie w Brukseli. Z inicjatywy europosła Tomasza Poręby

Tomasz Poręba: Dzięki Ignacemu Łukasiewiczowi historia światowego przemysłu naftowego zaczęła się na Podkarpaciu

Z inicjatywy europosła Tomasza Poręby w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się europejska prapremiera filmu „Łukasiewicz – nafciarz romantyk”. Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z Telewizją Obiektyw. „Cieszę się, że w Parlamencie Europejskim mogliśmy przybliżyć sylwetkę tego wybitnego Polaka. Wizjonera, który z podkarpackiej Bóbrki uczynił światową kolebkę przemysłu naftowego” – powiedział Tomasz Poręba.

Film opowiada o życiu i działalności wynalazczej, przemysłowej oraz społecznej Ignacego Łukasiewicza. Inspiracją do jego powstania była zbliżająca się 200. rocznica urodzin Ignacego Łukasiewicza przypadająca na 2022 rok oraz 165. rocznica wynalezienia lampy naftowej. Film o twórcy przemysłu naftowego pokazuje go nie tylko jako wielkiego Polaka, ale również jako przykład do naśladowania dla dzisiejszych przedsiębiorców. Przykład pomysłowości, wytrwałości, pracowitości, ale również społecznej odpowiedzialności i uczciwości.

„Postać Ignacego Łukasiewicza wydaje się być ogólnie znana. Pierwsze skojarzenie – twórca pierwszej na świecie lampy naftowej. Tymczasem ten niezwykły człowiek obdarzony niegasnącą energią, wizjoner zarówno w dziedzinie nauki jak i życia społecznego, filantrop i patriota miał do zaoferowania dużo więcej. Cieszę się, że jako poseł do Parlamentu Europejskiego mogłem przyczynić się do powstania filmu, który nie tylko opowiada o kolebce przemysłu naftowego w Bóbrce na Podkarpaciu, gdzie powstała pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej, ale poprzez osobę Ignacego Łukasiewicza promuje cechy tak bliskie Europie jak pracowitość, sprawiedliwość, dobroczynność i patriotyzm” – powiedział Tomasz Poręba.

Producentem filmu jest Bogdan Miszczak i Telewizja Obiektyw. „Ignacy Łukasiewicz to fascynująca postać, a tak mało znana szerszej publiczności” – powiedział Bogdan Miszczak. „To nie tylko wynalazca lampy, a przede wszystkim twórca światowego przemysłu naftowego. Wybitna osobowość, wizjoner, patriota, społecznik” – dodał Miszczak.

Reżyserem filmu jest Maciej Wójcik. Scenariusz napisał Łukasz Walczak. W rolę Ignacego Łukasiewicza wcielił się Mariusz Bonaszewski, znany warszawski aktor teatralny i filmowy. W pozostałych rolach wystąpili m.in.: Artur Dziurman, Łukasz Konopka, Peter Lucas, Dagny Cipora, Mateusz Mikoś oraz Kamil Dobrowolski.