Wiosna? Przez trzy dni w sali koncertowej PSM w Sanoku – z akordeonem

Wiosna? Przez trzy dni w sali koncertowej PSM w Sanoku – z akordeonem

W czwartek 11 kwietnia w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Sanoku odbył się koncert inaugurujący tegoroczną Międzynarodową Wiosnę Akordeonową.

Tomasz Tarnawczyk, dyrektor PSM, mówił podczas otwarcia, że przez dwie dekady publiczność przyzwyczaiła się do organizowanych wiosną Międzynarodowych Spotkań Akordeonowych, które stały się imprezą zauważaną i docenianą w kraju. Wysoko oceniło sanockie Spotkania także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wpisując je w grafik wydarzeń, objętych ministerialnym patronatem i dofinansowaniem, jednakże z zastrzeżeniem, że będą się odbywały raz na trzy lata. – Zasługą Andrzeja Smolika jest to, że spotykamy się po raz pierwszy na Międzynarodowej Wiośnie Akordeonowej, pod patronatem Burmistrza Miasta Sanoka – powiedział Tomasz Tarnawczyk, dziękując siedzącym na widowni burmistrzowi Tomaszowi Matuszewskiemu i przewodniczącemu Rady Miasta Andrzejowi Romaniakowi.

Akordeonowy wieczór rozpoczął się od prezentacji umiejętności jednego z najmłodszych uczniów PSM – Adasia Fedaka. Tuż po Adasiu wystąpił Bartosz Głowacki. Tomasz Tarnawczyk, zapowiadając występ Bartosza Głowackiego, wymieniał jego liczne osiągnięcia i koncerty na całym świecie, od Anglii po Meksyk, a na koniec powiedział: – Do niedawna w tej szkole i na tej scenie o tym światowej rangi muzyku mówiono: „nasz Bartuś”…

Bartuś jest dziś sławnym Bartoszem, występuje w najwspanialszych salach koncertowych: Wigmore Hall, Royal Festival Hall, Barbican Hall, Royal Albert Hall, Salle Cortot w Paryżu oraz w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Jego śladem dzielnie kroczy Adaś – o czym miała okazję przekonać się publiczność w sali koncertowej PSM.

W koncercie inauguracyjnym wystąpił także Server Abkerimov, akordeonista z Rosji, solista Moskiewskiego Towarzystwa Muzycznego „Mosconcert”, Moskiewskiego Regionalnego Domu Sztuki „Kuziminki”, który podczas recitalu wykonał m.in. utwory własnej kompozycji.

Publiczność miała okazję oklaskiwać także Orkiestrę Kameralną PSM I i II st. pod dyrekcją Elżbiety Przystasz.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj