Odnowione tabernakulum. Wielkanocny dar dla cerkwi w Międzybrodziu
Odnowione tabernakulum. Wielkanocny dar dla cerkwi w Międzybrodziu. Dla tej niewielkiej wspólnoty liczącej zaledwie kilkanaście rodzin każda forma wsparcia przyjmowana jest z wielką wdzięcznością. Sanocki skansen dzięki uprzejmości i niezwykłej życzliwości jego dyrektora Jerzego Ginalskiego kolejny już raz pośpieszył z konkretną pomocą.
W jego pracowniach konserwatorskich w ostatnich tygodniach poddano konserwacji tabernakulum. W języku starocerkiewnym określa je długie słowo darochranitielnica. Nazwa ta pięknie oddaje zarówno jego funkcję liturgiczną, jak i sprawowane misterium. Eucharystia jest darem dla każdego, kto wierzy słowom Jezusa o Jego obecności. Nowy odnowiony element ołtarza widoczny będzie po otwarciu na oścież carskich wrót.
Warto przypomnieć, że przed kilkunastu laty od rekonstrukcji właśnie carskich wrót w pracowni MBL w Sanoku mocno zniszczonych – w blisko 80% podczas ostatniej wojny – rozpoczęły się zakrojone na wielką skale prace konserwatorskie przy międzybrodzkim ikonostasie. Po blisko 10 latach dzięki środkom i dofinansowaniu z różnych źródeł został przywrócony pierwotny blask licznym ikonom, jak i ołtarzom bocznym. Odnowione ostatnio międzybrodzkie tabernakulum pod okiem znanego sanockiego artysty malarza Jerzego Wojtowicza i młodej, ale niezwykle uzdolnionej konserwator Aleksandry Sieniawskiej-Rysz stało się pięknym zwieńczeniem prowadzonych tu prac.
W Wielką Środę 17 kwietnia br. o godz. 18,30 na zakończenie Ekumenicznej Drogi Krzyżowej zaplanowane jest uroczyste poświęcenie odnowionego tabernakulum z udziałem zaprzyjaźnionych duchownych obrządku wschodniego. Całość zakończy wzajemne złożenie życzeń wielkanocnych i wspólne błogosławieństwo krzyżem niesionym podczas nabożeństwa.
pr
Droga redakcjo gazety. Nie istnieją cerwkiewki!
Tutaj na stronie, tytuł jest poprawny, natomiast w gazecie wydrukowano „cerkiewki”. Cerkiewki nie istnieją. Każda cerkiew to miejsce kultu i należy się jej szacunek. Nawet najmniejsza to nie cerkiewka, tylko CERKIEW. Dbacie o poprawność, ale o takim szczególe powinniście wiedzieć, skoro Pan Banach i Pan Ginalski są częstymi rozmowcami Tygodnika.
Cerwkiewki np. bieszczadzkie to również błąd. Nie podawajcie go dalej.
Cerkiewka jest w słowniku poprawnej polszczyzny tak jak kościółek. Szacunek nie ma tu nic do rzeczy, raczej wielkość budynku.