Młoda Sanocka Filharmonia na 15-lecie wstąpienia Polski do Unii Europejskiej

Młoda Sanocka Filharmonia koncertowała z okazji 15-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. 30 kwietnia w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Sanoku odbył się koncert, zatytułowany „Muzyka narodów Unii Europejskiej” pod patronatem Burmistrza Miasta Sanoka. W programie koncertu – utwory wybitnych kompozytorów reprezentujących niemal wszystkie kraje zjednoczonej Europy, w tym także Stanisława Moniuszki, którego 200. rocznica urodzin wypada 5 maja 2019 roku.

W słowie poprzedzającym występ utalentowanych uczniów – wirtuozów wielu instrumentów – przypomniano najważniejsze daty i wydarzenia: 7 lutego 1992 roku został podpisany Traktat o Unii Europejskiej – tak zwany traktat z Maastricht, na mocy którego 1 listopada 1993 roku powstała Unia Europejska. 16 kwietnia 2003 roku przedstawiciele rządów 15 państw członkowskich i 10 kandydujących podpisali w Atenach traktat akcesyjny, rozszerzający Unię, w wyniku czego 1 maja 2004 roku doszło do największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej – do wspólnoty wstąpiło 10 krajów: Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Słowenia, Malta i Cypr.

W finale koncertu orkiestra i chór pod dyrekcją Elżbiety Przystasz wykonały „Odę do radości”, zachęcając publiczność do wspólnego śpiewania.