Jak wybrać talerz satelitarny? Na te 3 rzeczy zwróć uwagę przed zakupem

Jak wiadomo, w sklepie możesz przebierać między wieloma modelami talerzy satelitarnych. To właśnie od niego zależy, jak będzie odbierana telewizja już po zamontowaniu. Niestety, ale nie istnieje talerz satelitarny uniwersalny, doskonały dla każdego – zawsze trzeba go dobrać zarówno pod oczekiwania, jak i posiadane… warunki. Na jakie 3 rzeczy trzeba zwrócić szczególną uwagę podczas wybierania talerza satelitarnego?

Talerz satelitarny – na co zwrócić uwagę?

1 – wielkość i materiał wykonania

Podczas planowania zakupu talerza satelitarnego należy szczególną uwagę zwrócić na wielkość, jaką powinna mieć wybrana czasza. Oczywiście, im większa będzie, tym silniejszy odbierany sygnał. Większy talerz daje możliwość oglądania telewizji nawet wtedy, kiedy warunki pogodowe nie są zbyt sprzyjające. Na rynku najczęściej pojawiają się talerze wielkości 60 – 120 cm. Jednak trzeba wziąć poprawkę na to, że w Polsce nie wszędzie mamy taki sam… sygnał. Dobrym wyborem będzie zatem czasza o optymalnej wielkości 85 cm, jak np. stalowy talerz firmy Corab, X80-C (cena ok. 76 zł). Nie zapominaj jednak o tym, że większa średnica oznacza również cięższą czaszę – zatem przyda się wówczas również solidna baza, by taki zestaw dobrze przymocować! O montowaniu anteny satelitarnej więcej przeczytasz tutaj: https://kb.pl/porady/jak-ustawic-antene-satelitarna/.

Ustawienie anteny satelitarnej to jedno. Jednak kolejną ważną rzeczą przed zakupem jest materiał, z jakiego wykonany jest talerz satelitarny. Właśnie on decyduje bowiem o tym, jaką żywotność będzie mieć dana antena. Najczęściej na rynku można spotkać czasze wykonane z:

blachy stalowej – najbardziej popularne talerze, ale też najcięższe. Ich cena jest zazwyczaj najniższa.
blachy aluminiowej – odporniejsza na korozję, lżejsza i… nieco droższa.
tworzywa sztucznego – najdroższe talerze, odporne jednak na niezbyt korzystne warunki pogodowe.
stopów metali – najpopularniejsze wykonane są aktualnie z żeliwa.

2 – typy czasz satelitarnych

Warto zwrócić uwagę również na to, jakie rodzaje czasz satelitarnych mamy obecnie na rynku. Wyróżnić bowiem można aż trzy z nich:

a) czasze offsetowe – najpopularniejsze modele, które mają nieco eliptyczny kształt. Nie pozostają na nich lód czy śnieg, a także nie zatrzymuje się woda. Łatwo się je przymocować!

b) czasze paraboliczne – anteny starego typu, na których niestety lubi odkładać się woda, śnieg czy lód. Te modele raczej odchodzą już do „lamusa”.

c) czasze panelowe – są dość łatwe w montażu i można ustawić je tam, gdzie offsetowa czy paraboliczna antena się nie sprawdzi (np. kamper, tir czy domek letniskowy).

Talerz satelitarny – o czym jeszcze pamiętać podczas zakupu?

3 – czasza z konwerterem

Konwerter znajduje się w środkowej części anteny, zwanej ogniskiem. Do jego zadań należy przetwarzać oraz wzmacniać sygnał satelitarny. Wysyłany jest on później do tunera telewizyjnego. Jakie mamy aktualnie konwertery na rynku?

  • signale – pojedynczy, na jedno wyjście,
  • twin – podwójny, na dwa wyjścia,
  • quad – 4 wyjścia,
  • octo – 8 wyjść,
  • quattro – ma cztery wyjścia, jakie stosuje się przy podłączeniu z multiswitchem,
  • monoblock – ma wyjście na dwie satelity, które można „łapać” jednocześnie (np. Famaval 80 SP z konwerterem Monoblock Twin, cena ok. 180 zł),
  • unicable – umożliwia rozdzielić sygnał z jednego wyjścia na wiele odbiorników (bez multiswitcha).

Pamiętaj o tym, że…

Zanim zabierzesz się za ustawienie anteny satelitarnej warto pamiętać o tym, że antena z konwerterem na dwie satelity czy też inna, dowolnie wybrana spośród dostępnych na rynku, może być pokojowa lub zewnętrzna:

a ) antena zewnętrzna – będzie zapewniać sygnał bezpośredni i niczym niezakłócony.

b) antena pokojowa – nim sygnał dotrze do odbiornika telewizyjnego, będzie musiał „przejść” przez ścianę, a więc może być nieco… zniekształcony. No chyba, że mieszkasz blisko nadajnika – wówczas nie będzie większych problemów z odbiorem. Taki talerz satelitarny można kupić, gdy do nadajnika nie posiadasz zatem większej odległości, jak 10 km.

Poza tym, anteny telewizyjne można podzielić również ze względu na ich konstrukcję – należy o tym pamiętać podczas zakupu. A więc, wyróżniamy:

antenę siatkową – inaczej zwana dookolną. Jej zadaniem jest zbierać rozproszony dokoła odbiornika sygnał,
antenę kierunkową – ustawiona tak, by docierać do konkretnego punktu nadawania sygnału. Ze względu na dokładność i precyzję w odbiorze, poleca się do zamontowania właśnie ją!