Projekt, który ratuje życie – II edycja projektu Krwioobiegu Terytorialsa

II edycja projektu „Krwioobieg Terytorialsa” – 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego realizując swoją misję wspierania lokalnej społeczności w najbliższą sobotę organizuje zbiórkę krwi.

Akcja odbędzie się na Rynku Rzeszowskim 15 czerwca br. w godz. 14.00 – 19.00. Oprócz honorowej zbiórki krwi, w którą licznie włączają się żołnierze Podkarpackiej Brygady, na przybyłych czekać będą także ciekawe punkty zapewniające chętnym:

  • wykonanie podstawowych badań zdrowotnych: EKG, badanie poziomu cukru we krwi, pomiar ciśnienia tętniczego, dobór diety itp.

  • naukę udzielania pomocy przedmedycznej

  • stoiska promocyjne, pokaz sprzętu i wyposażenia wojskowego

  • spotkanie z żołnierzami WOT i weteranami AK

  • propagowanie idei zdrowego stylu życia

Na miejscu trwać będzie przez cały czas także minifestyn rodzinny z udziałem służb mundurowych.

Podczas II edycji projektu celem jest zebranie 1500 litrów krwi i zaangażowanie 2500 krwiodawców spośród żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Jednak głównym założeniem akcji nie jest tylko zwiększenie liczb, ale przede wszystkim lepsza synchronizacja donacji krwi i osocza z potrzebami terytorialnymi i czasowymi banków krwi.

Jak zaznaczył 22 maja br. na konferencji otwierającej projekt dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła – Pierwsza edycja projektu spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. W całej Polsce wzięło w niej udział 2000 żołnierzy, którzy łącznie, podczas jej trwania oddali ponad 1300 litrów krwi.
Co oznacza, że co 10 żołnierz naszej Formacji jest krwiodawcą. To więcej niż zakładaliśmy – dodał Dowódca WOT.

„KRWIOoBIEG Terytorialsa” jest bardzo ważnym projektem dla Wojsk Obrony Terytorialnej, wynika to oczywiście z misji formacji jaką jest „obrona i wspieranie lokalnych społeczności”. Głównymi celami projektu są poprawa bezpieczeństwa mieszkańców naszego kraju, zwiększenie ilości krwi w systemie oraz ilości żołnierzy gotowych do alarmowego oddania krwi na wypadek zdarzeń kryzysowych.

Projekt, który ratuje życie - II edycja projektu Krwioobiegu TerytorialsaCo więcej akcja przyczynia się również do kształtowania zdrowego stylu życia wśród żołnierzy i ich rodzin, kształtowania postaw prospołecznych zgodnych z misją formacji, a także do zbudowania zależności i powiązań z instytucjami i organizacjami odpowiedzialnymi za krwiodawstwo.

***

Do akcji może przyłączyć się każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 lat, mająca nie mniej niż 50 kg wagi z dobrym samopoczuciem. Należy posiadać ważny dokument tożsamości z numerem PESEL (dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport).

Zbiórka krwi wśród podkarpackich „Terytorialsów” odbywa się cyklicznie. Dzięki temu do rezerw rzeszowskiego Centrum Krwiodawstwa trafiło już ponad 300 litrów krwi. Żołnierze WOT służący na Podkarpaciu wypełniają w ten sposób swoją misję, którą jest ochrona i pomoc mieszkańcom w każdej sytuacji.

Projekt, który ratuje życie - II edycja projektu Krwioobiegu Terytorialsa