Spotkanie w Truskawcu

15 czerwca na zaproszenie Andrija Kulchynskyi`ego, burmistrza Truskawca – odbyło się spotkanie przedstawicieli samorządów ze Słowacji, Gruzji oraz Polski. Uczestniczył w nim także burmistrz Sanoka Tomasz Matuszewski.

Truskawiec to światowej sławy uzdrowisko położone 100 km od Lwowa. Historia kurortu sięga XI wieku, kiedy to wokół źródeł leczniczych osiedlali się ludzie. Za oficjalną datę założenia uzdrowiska Truskawiec uważa się 1827 rok, kiedy zaczęto wykorzystywać źródła wody do kąpieli mineralnych.

Na spotkaniu 15 czerwca województwo podkarpackie było reprezentowane przez miasta partnerskie: Jasło, Limanowa, Rymanów Zdrój. Mówiono m.in. o obszarach, w jakich samorządy – w tym również sanocki – mogłyby ze sobą współpracować, wykorzystując walory turystyczne Truskawca. Obecnie Truskawiec jako kurort jest coraz częściej odwiedzany przez mieszkańców Podkarpacia, także przez sanoczan, którzy właśnie tam poddają się zabiegom leczniczym w sanatoriach. – Burmistrz Andrii Kulchynskyi jest zainteresowany współpracą z Sanokiem. Określiliśmy wstępnie założenia tej współpracy i mam nadzieję, że wkrótce zapadną decyzje, o których poinformuję mieszkańców Sanoka – powiedział po powrocie z Ukrainy Tomasz Matuszewski.

Do przyjazdu do Truskawca zachęcają kryształowo czyste powietrze, ciepły, umiarkowany klimat oraz woda mineralna o wyjątkowym składzie, zwana „Naftusią”.
W okresie międzywojennym w Truskawcu wypoczywali m.in. politycy: Józef Piłsudski (który leczył tu nieżyt żołądka),Wincenty Witos, Ignacy Daszyński, a także artyści i sportowcy: Eugeniusz Bodo, Adolf Dymsza, Julian Tuwim, Stanisław Witkiewicz, Bruno Schulz, Zofia Nałkowska, Halina Konopacka.