Bez opłat za pobyt z dzieckiem w szpitalu – nowe przepisy
Szpitale nie mogą pobierać opłat od rodziców nocujących w szpitalu z dzieckiem. 3 lipca 2019 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o prawach pacjenta.
Zgodnie z zapisami Ustawy z dnia 16 maja 2019 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta szpitale nie mogą pobierać opłat za nocleg z dzieckiem w szpitalu. Dotychczas w niektórych placówkach za ten „przywilej” trzeba było zapłacić kilkanaście złotych za dobę. Przy dłuższym pobycie w szpitalu był to realny problem.
Szpital nie może żądać od rodziców i opiekunów opłat za posiłki, użytkowanie pościeli oraz korzystanie z dodatkowego łóżka udostępnionego przez szpital. Należy pamiętać, że ww. zmiany dotyczą również opieki sprawowanej nad pacjentem posiadającym orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności (nie ma znaczenia przy tym wiek takiego pacjenta). Istotne jest to, że w tym wypadku nie ma znaczenia wiek pacjenta.
Inne świadczenia, za które szpital nie może pobierać opłat, to m.in.:
– badania diagnostyczne po zakwalifikowaniu pacjenta do leczenia w oddziale szpitalnym (w szczególności do planowego leczenia operacyjnego)
– znieczulenie w czasie porodu
– energia elektryczna (np. czajnik)
– leki i wyroby medyczne (w tym m.in. pieluchomajtki i leki przyjmowane na chorobę przewlekłą)
Rzecznik Praw Pacjenta przypomina: jeśli ktoś z personelu medycznego próbuje żądać od Ciebie uiszczenia opłaty przed lub po udzieleniu świadczenia opieki zdrowotnej, zawsze pytaj o podstawę prawną.
W razie wątpliwości należy skontaktować się z Rzecznikiem Praw Pacjenta działającym w Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia oraz w każdym Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia.
Pacjenci szpitali psychiatrycznych dodatkowo objęci są opieką Rzeczników Praw Pacjenta Szpitali Psychiatrycznych.
Ostatnie komentarze