Ekstremalna wspinaczka

Ekstremalna wspinaczka

Centrum Sportów Ekstremalnych w Sanoku to miejsce w którym miłośnicy dużej dawki adrenaliny mogą spróbować swoich sił w wspinaczce. Prawie 400 chwytów na 350 metrach powierzchni ścianki o wysokości 10 metrów. Profesjonalni instruktorzy – wolontariusze i mnóstwo świetnej zabawy.

Z pustostanu, w którym mieściła się stara kotłownia ciepła przy ul. Poprzecznej 2, grupa miłośników sportów ekstremalnych oraz komenda sanockiego hufca stworzyła miejsce, gdzie można aktywnie spędzić czas, a przy tym świetnie się bawić. Zrujnowany budynek zyskał nowe życie, a sympatycy wspinaczek mają możliwość pogłębiać swoją pasję. Ścianka wspinaczkowa działała już wcześniej w Gimnazjum nr 3 w Sanoku, jednak zrodził się pomysł, aby stworzyć specjalne centrum sportów ekstremalnych. Chociaż CSE działa już od jakiegoś czasu, to dopiero 17 czerwca zostało oficjalnie otwarte.

– Centrum Sportów Ekstremalnych ma służyć wszystkim, zarówno harcerzom, jak i mieszkańcom. Symboliczne kwoty za korzystanie ze ścinaki przeznaczamy na zakup sprzętów, lin czy materacy, które bezustannie się zużywają oraz na koszty utrzymania budynku – wyjaśnia Krystyna Chowaniec, komendanta sanockiego hufca ZHP.

W 2014 roku z ówczesnymi włodarzami miasta hufiec podpisał umowę użyczenia budynku. Wcześniej odbyło się szereg spotkań z rożnymi osobami decyzyjnymi. Harcerze próbowali przekonać do swojego pomysłu, jakim było utworzenie ścianki wspinaczkowej.

– Osoby, które zostały zaangażowane w cały projekt, czyli instruktorzy z sanockiego hufca, zaprzyjaźnieni wspinacze oraz nasi koledzy wspólnie rozpoczęli adaptację pomieszczeń. Zaczęliśmy od wywiezienia gruzu, a dzięki współpracy z SPGK użyczono nam bezpłatnie kontener. W skutek naszych starań uzyskaliśmy na realizację projektu dwa granty na łączną kwotę 43 000 zł pochodzące z programu Alpy-Karpatom. Dzięki tym funduszom wykonaliśmy potrzebną stolarkę okienną i drzwiową, potrzebną instalację wodną, kanalizację, oraz instalację elektryczną. Zamurowaliśmy niepotrzebne okna – mówi phm. Ryszard Stojkowski.

We własnym zakresie wykonali koncepcję ścianki wspinaczkowej. Wraz z projektantem stworzyli jej wizualizację. Sukcesywnie pomieszczenia nabierały nowego wyglądu. Gmina Miasta Sanoka złożyła wniosek o pozyskanie grantu na modernizację energetyczną budynków. Dzięki tym funduszom została wykonana termomodernizacje budynku. Prace objęły swoim zakresem naprawę dachu, została wykonana instalacja wentylacyjna, izolacja i odwodnienie fundamentów, ocieplenie ścian zewnętrznych, stropodachów oraz montaż ogniw fotowoltaicznych i pompy ciepła.

– W 2018 roku pozyskaliśmy środki na działalność Centrum Sportów Ekstremalnych. Wszyscy, którzy na co dzień pracują w centrum są wolontariuszami. Przy pomocy 13. Harcerskiej drużyny udało się nam pozyskać grant budżetu obywatelskiego. Z tych środków wykończyliśmy sufit, przeprowadziliśmy remont hali oraz poszczególnych pomieszczeń, zakupiliśmy meble oraz chwyty wspinaczkowe – dodaje.

Ścianka jest otwarta dla wszystkich. Każdy kto chce spróbować swoich sił może przyjść, a instruktorzy wszystkiego nauczą i wyjaśnią. CSE ciągle udoskonala swoją przestrzeń wspinaczkową.

– Nie limitujemy czasu. Kto przyjdzie zaraz po otwarciu centrum może wyjść przy jego zamknięciu. Cena biletu dla osoby dorosłej z zewnątrz to wydatek 15 zł, dla dziecka 10 zł. Jeśli osoba jest przeszkolona i zna się na wspinaczce, wówczas płaci połowę ceny. Szkolenie ze wspinaczki jest bezpłatne, jeśli ktoś do nas przyjdzie to wszystkiego nauczymy – kończy Stojkowski.

dcz

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj