Z orlikiem w tle w Beskidzie Niskim

Z orlikiem w tle w Beskidzie Niskim

Małżeński duet przewodników Mariola i Paweł Tys zabrał tym razem uczestników wycieczki z cyklu „W niedzielę za miasto z przewodnikiem PTTK” na wyprawę „Z orlikiem w tle” do Magurskiego Parku Narodowego. Tereny Beskidu Niskiego zachwyciły wszystkich spokojem oraz bogactwem przyrody.

29 uczestników wybrało się wraz z przewodnikami Mariolą i Pawłem Tys na wędrówkę po Beskidzie Niskim, zorganizowaną przez Oddział Ziemi Sanockiej PTTK z cyklu „Niedziela za miasto z przewodnikiem PTTK”. Najmłodsi uczestnicy rajdu mieli 3 i 5 lat, najstarsza osoba 73.W Krempnej, niewielkiej wsi turyści odwiedzili jedno z najnowocześniejszych muzeów w Polsce Ośrodek Edukacyjno-Muzealny im. Jana Szafrańskiego. Zwiedzanie rozpoczęli od obejrzenia 30-minutowego spektaklu przyrodniczego obrazującego historię kształtowania się obecnego stanu przyrody Magurskiego Parku Narodowego. W sali obejrzeli dioramy, które według pór roku po kolei były oświetlane. Wszystko wyglądało bardzo realistycznie dzięki efektom dźwiękowym oraz świetlnym. Na ekspozycjach turyści mogli podziwiać wilki, dziki, sarny, małe gryzonie oraz barwną przyrodę. Interaktywna sala przyrodnicza to gratka nie tylko dla najmłodszych wycieczkowiczów, ale także dla tych najstarszych. Po zwiedzaniu grupa spacerkiem wybrała się na wzgórze zwane „Łokieć” Znajduje się tutaj rozległy cmentarz wojskowy z czasów I wojny światowej.

– Jest to jeden z 406 cmentarzy powstałych po tzw. ,,Operacji Gorlickiej”, którego architektem był Dusan Jurkowic. W 72 grobach pojedynczych i 12 zbiorowych spoczywają żołnierze obu walczących stron. Inskrypcja na tablicy głosi: ,,Pierś w pierś walczyliśmy, ramię w ramię zmartwychwstaniemy” – wyjaśnił Paweł Tys.

Po krótkiej lekcji historii, wszyscy udali się na wędrówkę pieszą do ,,krainy łagodności”, bo takim mianem często określany jest Beskid Niski. Trasa wycieczki wiodła po ścieżce przyrodniczej ,,Kiczera” im. Prof. Jana Rafińskiego. Znajduje się ona w centralnej części Magurskiego Parku Narodowego, biegnie wokół góry o tej samej nazwie i liczy 11 przystanków edukacyjnych. Swoją wędrówkę grupa rozpoczęła od przejścia malowniczą doliną potoku Krempna, gdzie położona była dawna wieś Żydowskie. Ślady jej niedawnej obecności wciąż odnajdujemy w tutejszym krajobrazie. Pierwszy przystanek ścieżki usytuowany jest przy najbardziej widocznej pamiątce przeszłości i zarazem niemym świadku historii wsi, grekokatolickim cmentarzu parafialnym. Pozostałe przystanki ścieżki biegną przez kilka zbiorowisk roślinnych, zarówno łąkowych jak i leśnych. Mariola Tys wyjaśniła wszystkim czym jest roślinność ruderalna. Zatrzymując się na punkcie widokowym przed turystami pojawił się widok na wieś Żydowskie, która była położona w dolinie potoku Krempna, a otaczały ją łagodne wzniesienia. Swoją wędrówkę grupa zakończyła na polanie śródleśnej wspólnym ogniskiem z pieczeniem kiełbasek. Wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali od przewodników ciekawe materiały edukacyjne dotyczące tych terenów, m.in. przewodniki i mapy. Dzięki opowieściom prowadzących przewodników uczestnicy rajdu poznali dzieje dawnych mieszkańców, przejmującą historię tych terenów, a także dowiedzieli się o otaczającej ich przyrodzie.

dcz

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj