Turystyczna rodzina

Turystyczna rodzina

Pieszo, rowerem, czy kajakiem, tak każdą niedzielę spędzali uczestnicy wycieczek z cyklu „W niedzielę za miasto z przewodnikiem PTTK”. Beskid Niski, Pogórze Bukowskie, okolice Jeziora Solińskiego, Dolina Wisłoka czy Pasmo Równi nie stanowią tajemnic dla wycieczkowiczów. Podczas wspólnych wypadów zawiązały się liczne przyjaźnie. Uczestnicy poznali nieraz burzliwe losy mieszkańców nieistniejących już wsi, zwiedzali zabytki oraz pogłębiali swoją wiedzę. Niestety pierwsza niedziela września, to jednocześnie ostatnia niedziela całego cyklu.

Na zakończenie sezonu, a zarazem całego cyku wycieczek „W niedzielę za miasto z przewodnikiem PTTK” odbyły się aż trzy wycieczki: piesza, kajakowa oraz rowerowa. Wzięło w nich udział 126 osób. Wycieczkę górską „Z Kowalczykami do Szczwanego? Coś Pięknego” poprowadził małżeński duet przewodników Monika i Artur Kowalczykowie. W niedzielnej wędrówce wzięło udział 73 osoby. Z uśmiechami na twarzach przy sprzyjającej pogodzie wyruszyli mało uczęszczanym odcinkiem szlaku niebieskiego, który prowadzi z Sanoka na Chryszczatą w paśmie Wysokiego Działu.

Rajd rozpoczął się poniżej Działu nad Kulasznem. Wycieczkowicze zdobyli szczyt Pohary 641 m n. p. m oraz Jałowy 665 m n.p.m, a następnie zeszli malowniczą doliną do potoku Szypot do Szczawnego. Las był niezwykle hojny. Wędrowcy po drodze zbierali pełne aromatu borowiki oraz maślaki. Nie obyło się od grzęźnięcia w błocie, a co niektórzy pogubili nawet obuwie oraz przechodzenia przez rzekę Osławę, która choć na moment ukoiła swym chłodem zmęczonych podróżników. Kowalczykowie nie zapomnieli o najmłodszych, którzy uważnie słuchali przewodników, bowiem ci przygotowali dla nich konkursy z nagrodami. Grupa udała się na wizytę do zabytkowej prawosławnej cerkwi p.w. Zaśnięcia NMP z 1889 roku w Szczawnem. Równoległe w tym samym czasie, co wycieczka piesza odbywał się spływ kajakowy „Wodne tajemnice Sieniawy”, którym kierował przewodnik Mirosław Sworst. Wzięło w nim udział 13 osób. Kajakarze spływali po mało znanym Jeziorze Sieniawskim.

Podczas wycieczki wodami rzeki Wisłok miłośnicy spływów mieli okazję do wysłuchania historii okolicznych miejscowości oraz powstania tego zbiornika, a wszystko to w malowniczej scenerii Wzgórz Rymanowskich oraz Pasma Bukowicy. Na wycieczkę rowerową „Na pograniczu kultury Bojków, Dolinian i Łemków” część II zaprosił przewodnik Edward Szychowski. 17 rowerzystów poznało wiele ciekawych historii oraz zobaczyło mnóstwo interesujących miejsc. Szczególną uwagę zwrócili na zabytki, które znacznie zostały nadgryzione przez ząb czasu. Zostały one zabezpieczone lub niestety pomału znikają z naszego krajobrazu. Po drodze odwiedzili malownicze ruiny klasztoru o.o. Karmelitów Bosych w Zagórzu, pozostałości cerkwi greckokatolickiej w Tarnawie Górnej oraz miejsce po dawnym dworze Krasickich w Kalnicy, którym przez pewien czas zarządzał wybitny poeta i krajoznawca Wincenty Pol.

Po zakończeniu wszystkich wycieczek zarówno amatorzy górskich wędrówek, kajakarze oraz rowerzyści spotkali się na wspólnym podsumowaniu oraz zakończeniu tegorocznego cyklu wycieczek pod hasłem „W niedzielę za miasto z przewodnikiem PTTK” w Szczawnem. Nie zabrakło również kandydatów na przewodników beskidzkich, których było 19.

Na mecie rajdu na wszystkich czekało ognisko z kiełbaskami oraz wspaniałe smakołyki: proziaki, pierogi, bigos, sery, a wszystko przygotowane przez Sołectwo wsi Szczawne – Kulaszne oraz pracowników Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Szczawnem. Nad wszystkim czuwał sołtys Jan Macko. Podczas wspólnego biesiadowania nie obyło się bez śpiewania turystycznych piosenek.

W trakcie podsumowania całego cyklu Stanisław Sieradzki, prezes Zarządu Oddziału oraz Artur Kowalczyk, prezes Zarządu Koła Przewodników wręczyli nagrody dla osób, które regularnie uczestniczyły w wycieczkach, podziękowania i dyplomy dla przewodników, bez których nie byłoby możliwe zaaranżowanie wycieczek oraz zostały wręczone odznaki GOT.

Łącznie w 10 niedziel zostało zorganizowanych 15 wycieczek. 10 pieszych, dwie kajakowe oraz trzy rowerowe. Wszystkie przygotowało oraz poprowadziło społecznie 14 członków Koła Przewodników PTTK Sanok. We wszystkich wycieczkach wzięło udział 570 osób. Warto było spędzić ostatnią niedzielę wakacji na trasach zorganizowanych przez PTTK. Większość z wycieczkowiczów nie może się doczekać kolejnego cyklu „W niedzielę za miasto z przewodnikiem PTTK”.

Dominika Czerwińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj