Serdecznie zapraszamy na prezentację książki „STEFAN KĄTSKI (1898-1978). Historia nieznanego artysty”

Stefan Kątski (Sanok 1898 – Montreal 1978), oficer Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego, Wojska Polskiego, i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, malarz postimpresjonista, znawca i konserwator dzieł sztuki, twórca polichromii sakralnych, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Accademia di Belle Arti we Florencji, École Nationale Supérieure des Beaux-Arts w Paryżu. W latach 1927-1930 odbywał warsztaty i plenery w grupie skupionej w tzw. Komitecie Paryskim, pod kierunkiem Prof. Józefa Pankiewicza. W latach 1930-1931 w Granadzie i Kordobie zgłębiał wiedzę i technikę tworzenia kurdybanów – mauretańskiej płaskorzeźby w skórze.

Stefan Kątski w trakcie tworzenia kurdybanu w kościele MBCz w Montrealu. Fot. J. Ayer

Od 1948 roku przebywał na emigracji w Kanadzie z misją profesjonalnej opieki konserwatorskiej nad skarbami wawelskimi. Dziełem życia Stefana Kątskiego są dekoracje w polonijnym kościele franciszkańskim pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Montrealu, na które składają się polichromie, freski oraz dekoracje kurdybanowe.

Muzeum Historyczne w Sanoku

Związek Rodu Kątskich w Sanoku

zapraszają

na spotkanie prezentujące książkę pt.:

STEFAN KĄTSKI (1898-1978).

Historia nieznanego artysty”

21 września 2019 roku, godz. 17:00

Sala Gobelinowa w podziemiach sanockiego zamku

Program:

  • przywitanie – Wiesław Banach – dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku

  • autorzy o pracy nad książką:

Robert Antoń / Sanok

dr Katarzyna Szrodt / Montreal

dr Flora Liebich / Toronto

  • dyskusja

  • występ artystyczny

  • przekazanie obrazu Stefana Kątskiego zakupionego przez Związek Rodu Kątskich w darze dla Muzeum Historycznego w Sanoku

Związek Rodu Kątskich