Bibułkarstwo- warsztaty w Bibliotece Gminnej w Pisarowcach

W piątkowy wieczór 20 września w Bibliotece Gminnej w Pisarowcach odbyły się po raz kolejny warsztaty rękodzielnicze. Tym razem pani Ewa Wanielista uczyła jak z bibuły krepiny wykonać piękne jesienne róże.

Dawniej kwiaty z bibuły zdobiły wiejskie mieszkania, były znanym wytworem sztuki ludowej służącym nie tylko jako element dekoracji mieszkania, ale też jako dodatek do odświętnych strojów ludowych (wianków, wiązanek ślubnych).

Podczas uroczystości wiejskich w kwiaty strojono także konie, sanie, wozy. W niektórych regionach zdobiono całe izby mieszkalne, głównie z okazji świąt kościelnych.
Panie zgodnie z tradycją miały okazję do wieczornego spotkania w bibliotece, by z pomocą kwiatów z bibuły wypełnić swe domy kolorami lata.

W obecnych czasach bibułkarstwo, znów zaczyna wracać do łask, a przecież bibuła znalazła swoje zastosowanie przy wyrobie ozdób już w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Z czasem wykształciły się różne techniki bibułkarskie między innymi: wycinanie, skręcanie, zwijanie, rolowanie, cukierkowanie.
Powszechnie do tradycji ludowej zapisała się również kolorowa krepina, a sposobów formułowania kwiatów jest bardzo dużo. Pani Ewa pokazała jak rolować, bo każdy region wyróżnia się specyfiką własnego tworzenia. Kwiaty z bibuły i krepiny są pięknym i barwnym elementem dekoracyjnym.