Z książką noblistki Olgi Tokarczuk pojedziesz za darmo. Wrocław jest dumny z noblistki

Komunikacją miejską we Wrocławiu można przez tydzień jeździć za darmo. Warunkiem jest posiadanie przy sobie książki Olgi Tokarczuk – w ten sposób prezydent Wrocławia Jacek Sutryk chce uczcić przyznanie Tokarczuk literackiej Nagrody Nobla.

„Jesteśmy ogromnie dumni z wyróżnienia mieszkanki naszego, pięknego Wrocławia. Ogarnia nas WIELKA radość” – oznajmiło MPK Wrocław w mediach społecznościowych. „Z tej okazji, aby wspólnie uczcić sukces Pani Olgi – decyzją Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka każdy, kto będzie miał przy sobie książkę jej autorstwa, podróżuje komunikacją miejską za darmo do końca tygodnia!” – ogłoszono.

Nagrodzona literackim Noblem Tokarczuk od ponad 30 jest silnie związana z Dolnym Śląskiem. Gdy jej pierwsze utwory literackie zyskały popularność, zrezygnowała z pracy i po przeprowadzeniu się do Nowej Rudy poświęciła się pisaniu. Mieszka obecnie we Wrocławiu, a także w Krajanowie koło Nowej Rudy, w Sudetach Środkowych. Pejzaż i kultura tych okolic przewija się w kilku jej utworach.

W czerwcu 2019 r. Tokarczuk została uhonorowana tytułem Honorowej Obywatelki Wrocławia. Tytuł ten – „Civitate Wratislaviensi Donatus” od 1993 r. przyznaje Rada Miejska Wrocławia dla wyróżnienia osób szczególnie zasłużonych dla miasta.

Literacką Nagrodę Nobla Tokarczuk otrzymała za rok 2018. Jak podała Szwedzka Akademia, pisarkę nagrodzono „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia”. Akademia Szwedzka uznaje, że jak dotąd „opus magnum” Tokarczuk są „Księgi Jakubowe”.

Tokarczuk jest autorką 17 książek – powieści, zbiorów opowiadań, esejów, a także scenariuszy filmowych. Jej twórczość była wielokrotnie przenoszona na deski teatralne i ekran filmowy. Jest jedną z najczęściej nagradzanych współczesnych polskich pisarek – ma na koncie m.in. nagrodę Fundacji im. Kościelskich, dwukrotnie – w latach 2007 i 2015 – otrzymała Literacką Nagrodę Nike, a w 2018 r. została uhonorowana Międzynarodową Nagrodą Bookera – za książkę „Bieguni”.Obecnie autorka pracuje nad powieścią opartą na jej rodzinnej historii, której osią mają być relacje pomiędzy Polakami i Ukraińcami.

Wartość Nagrody Nobla w każdej dziedzinie to 9 mln koron (ok. 780 tys. euro). Minister finansów Jerzy Kwieciński gratulując Tokarczuk zdobycia nagrody zdecydował o zaniechaniu poboru od niej podatku PIT.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj